مواد شیمیایی ضدعفونی کننده و گندزدا

کاربرد الکل ایزوپروپیل فقط برای ضدعفونی کردن نیست!

با همه ی کاربرد الکل ایزوپروپیل آشنا هستید؟

ایزوپروپیل نوعی الکل است که خاصیت اصلی آن،قابلیت ضدعفونی کنندگی آن می باشد ولی در کنار این خاصیت موارد مصرف بسیار زیادی برای این الکل در نظر گرفته میشود. فرمول مولکولی الکل ایزوپروپیل به شکل C3H8O1 بوده و جرم مولی آن 60.1 گرم بر مول می باشد.

دمای ذوب این نوع الکل، طبق آزمایش های صورت گرفته -89 درجه سلسیوس تعیین شده است. با توجه به این مشخصات و توضیحات گفته شده، بسیاری از افراد همچنان از الکل ایزوپروپیل تنها به عنوان یک ضد عفونی کننده نام می برند، این در حالی که همان طور که گفته شد، خاصیت ضد عفونی کنندگی تنها خاصیت درمانی الکل ایزوپروپیل است و این الکل کاربردهای دیگری نیز در بخش های مختلف دارد که می توان از آن استفاده کرد.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با کاربرد الکل ایزوپروپیل آشنا کرده و بررسی کنیم که با استفاده از الکل ایزوپروپیل چه کارهایی را می توانید انجام دهید. بی شک پس از مطالعه این مطلب به اهمیت الکل ایزوپروپیل و کاربردهای آن پی خواهید برد، پس با ما همراه باشید.

 

کاربرد الکل ایزوپروپیل به جز ضدعفونی کنندگی

در نگاه کلی الکل ایزوپروپیل را می توان در ساخت انواع شیشه شورها، ضد عفونی کننده ها، رنگ برها، لوازم آرایشی، صنایع چاپ و… استفاده کرد. همین مسئله باعث شده تا امروزه، الکل ایزوپروپیل جایگاه ویژه ای در صنایع مختلف داشته باشد.

در صنعت، از الکل ایزوپروپیل به عنوان یک حلال و برای تمیز کردن تجهیزات ظریف استفاده می شود. همین طور از الکل ایزوپروپیل در تولید رنگ به عنوان یک سلب کننده بهره می برند.

موارد گفته شده تنها نگاه کلی به کاربرد الکل ایزوپروپیل است و قصد داریم تا در ادامه نگاه دقیقی به کاربرد الکل ایزوپروپیل انداخته و به نکات بسیار مهمی در رابطه با این الکل اشاره کنیم. با توجه به نکات گفته شده در این مطلب، شما متوجه اهمیت و کاربرد الکل ایزوپروپیل خواهید شد.

پس از مطالعه موارد گفته شده، پیشنهاد می کنیم که اگر الکل ایزوپروپیل در خانه ندارید، حتما برای خرید این نوع الکل اقدام کنید.

فروش الکل ایزوپروپیل

الکل ایزوپروپیل چیست؟

الکل ایزوپروپیل یک الکل بی رنگ و اشتعال پذیر است که بوی آن بسیار تند می باشد. از الکل ایزوپروپیل به شکل گسترده ای به عنوان حلال و مایع تمیز کننده استفاده می شود. خاصیت حلال بودن الکل ایزوپروپیل به قدری است که از آن به عنوان حلال روغن بهره می برند.

یکی از ویژگی های این ماده پایین بودن نقطه جوش آن است که باعث می شود تا الکل ایزوپروپیل به سرعت تبخیر شود. از این ماده در آب، بنزین و… به عنوان حل شونده استفاده می شود ولی باید به این نکته توجه داشت که در محلول هایی که حاوی نمک هستند، الکل ایزوپروپیل انحلال پذیری بسیار کمی دارد.

توجه به این نکات به شما کمک می کند تا به بهترین شکل ممکن از الکل ایزوپروپیل استفاده کنید.

 

کاربرد الکل ایزوپروپیل

آیا کاربرد الکل ایزوپروپیل با اتانول متفاوت است؟

تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطوح مختلف، یکی از کاربردهای اصلی اکثر الکل ها است و مردم عموما با استفاده از الکل های مختلف نظیر الکل ایزوپروپیل اقدام به ضد عفونی کردن محیط اطراف خود می کنند. به دلیل شباهت بین الکل ایزوپروپیل با اتانول، همواره شاهد این مشکل هستیم که بسیاری از مردم این دو الکل را با یکدیگر اشتباه گرفته و به جای هم استفاده می کنند.

اتانول در واقع الکلی است که در مشروبات الکلی از آن استفاده می شود، این در حالی است که کاربرد الکل ایزوپروپیل عموما در مصارف پزشکی بوده و نقش ضد عفونی کننده دارد. البته باید به این نکته اشاره کرد که هر دو این الکل ها کاربرد تمیز کنندگی و ضد عفونی یکسانی دارند و می توان به این منظور از آنها استفاده کرد ولی باید به تفاوت های این دو نوع الکل توجه داشت و به هیچ عنوان الکل ایزوپروپیل را به جای اتانول استفاده نکرد.

 

حتما الکل ایزوپروپیل در خانه داشته باشید

الکل ایزوپروپیل یکی از مهم ترین الکل هایی است که همیشه باید در خانه داشته باشید، زیرا نقش ضد عفونی کنندگی آن بسیار بالا بوده و می توانید از آن برای تمیز کردن انواع سطوح مختلف در خانه استفاده کنید. همین نقش ضد عفونی کننده باعث شده تا الکل ایزوپروپیل جایگاه ویژه ای بدست آورده و بسیاری از مردم این نوع الکل را در خانه داشته باشند.

البته باید به این مسئله توجه داشت که به دلیل قابل اشتعال بودن الکل ایزوپروپیل، لازم است تا با دقت بسیار زیادی از این محصول مراقبت کنید تا دچار مشکل نشوید.

 

کاربردهای دیگر الکل ایزوپروپیل که شاید از آنها اطلاعی نداشتید

 

  • تمیز کردن برس های آرایشی

برس های آرایشی یکی از وسایل پرکاربرد در منزل است که خانم ها از آن استفاده می کنند. یکی از مشکلاتی که افراد در هنگام استفاده از برس های آرایشی دارند، تمیز کردن آن ها پس از استفاده می باشد. عموم افراد نمی دانند که این برس های آرایشی را چگونه باید تمیز کرد تا مثل روز اول پاک شوند.

یک کاربرد الکل ایزوپروپیل برای تمیز کردن این برس ها می باشد. به دلیل خاصیت ضد عفونی الکل ایزوپروپیل، می توان از این الکل برای تمیز کردن برس های آرایشی استفاده کرد. برای این کار کافی است تا مقداری الکل را داخل فنجان کوچکی ریخته و سپس برس را درون فنجان کوچک قرار دهید و چند ثانیه آن را چرخانده تا الکل ایزوپروپیل به بخش های مختلف برس نفوذ کند. پس از این کار می توانید برس خود را با آب ولرم شسته و سپس آن را بر روی یک حوله قرار داده تا خشک شود. مطمئن باشید که پس از این کار، برس آرایشی شما مثل روز اول خود تمیز خواهد بود.

تمیز کردن براش آرایشی

 

  • تمیز کردن سینک و استیل های ضد زنگ

سینک ها و استیل های ضد زنگ همواره در معرض کثیفی و آلودگی می باشند. خانم ها عموما نمی دانند که چگونه باید سینک ها و استیل های ضد زنگ را به شکل اصولی تمیز کردن تا علاوه بر تمیزی ظاهری، هیچ آلودگی بر روی سینک و استیل باقی نماند.

خوشبختانه در این زمینه نیز الکل ایزوپروپیل کاربرد منحصر به فردی دارد که می تواند به شما کمک کند تا به خوبی سینک و استیل های ضد زنگ یا کروم را تمیز و براق کنید. برای این کار تنها کافی است تا الکل ایزوپروپیل را خریداری کرده و سپس یک پارچه بسیار نرم را به الکل ایزوپروپیل آغشته کنید. پس از آن که پارچه را با الکل ایزوپروپیل خیس کردید، می توانید آن را به آرامی بر روی سطح استیل، کروم یا سینک کشیده و مشاهده کنید که به چه زیبایی آلودگی های موجود بر روی سطح پاک شده و الکل ایزوپروپیل سطح سینک را براق و تمیز کرده است.

نکته قابل ذکر آن است که پس از کشیدن پارچه بر روی سطح نیازی نیست تا سطح مورد نظر خود را شست و شوی مجدد دهید زیرا الکل ایزوپروپیل به صورت خودکار تبخیر شده و از روی سطح پاک می شود.

 

  • برچسب ها را پاک کنید

برچسب ها یکی از آزار دهنده ترین موادی هستند که می توان با آن سر و کار داشت. گاهی برچسب ها به قدری بر روی یک شی می چسبند که به هیچ عنوان نمی توان آن را از روی شی پاک کرد.

برای آن که بتوانید یک برچسب را به بهترین شکل ممکن پاک کنید و کاری کنید که هیچ اثری از آن باقی نماند، می توانید به سراغ الکل ایزوپروپیل رفته و از این ماده استفاده کنید.

کاربرد الکل ایزوپروپیل در رابطه با پاک کردن برچسب ها به این شکل است که:

شما می توانید مقداری از الکل رو بر روی برچسب ریخته

و به مدت 10 دقیقه صبر کنید تا الکل ایزوپروپیل به عمق برچسب نفوذ کند

تا خاصیت چسبندگی آن را به بهترین شکل ممکن از بین ببرد.

حالا به راحتی می توانید شی مورد نظر خود را از برچسب جدا کنید.

کاربرد الکل ایزوپروپیل

 

  • وایت برد مثل روز اول

به هر میزانی که از یک وایت برد استفاده کنید، به همان اندازه ممکن است سطح وایت برد کثیف شود.

بسیاری از افرادی که از وایت برد استفاده می کنند، نمی دانند که چگونه می توان سطح وایت برد را تمیز و مثل روز اول کرد تا هیچ اثری از ماژیک بر روی آن باقی نماند.

شما می توانید از الکل ایزوپروپیل 90 درصد برای این کار استفاده کنید و با یک پارچه آغشته به الکل، سطح وایت برد را به بهترین شکل ممکن تمیز کنید.

  • ضدعفونی کردن موبایل و ماوس و کیبورد

گوشی های موبایل، ماوس و کیبورد نیز از جمله وسایلی هستند که شما می توانید با استفاده از الکل ایزوپروپیل به راحتی آن ها را تمیز کرده و از شر باکتری ها و میکروب های موجود بر روی آن ها رها شوید.

برای این کار تنها کافی است تا یک پارچه یا پد را به الکل ایزوپروپیل آغشته کرده و سپس آن را بر روی سطوح مورد نظر خود کشیده تا سطح تمیز شود.

این کار می تواند موبایل، ماوس و کیبورد شما را تمیز کرده و کاری کند تا این سطوح مثل روز اول خود تمیز و بدون آلودگی شوند.

  کاربرد الکل ایزو

 

  • کفش های تان بوی بهشت می دهد اگر ….

یکی از مشکلات افراد همواره بوی بد کفش می باشد. مردم برای حل این مشکل از وسایل مختلفی استفاده می کنند، این در حالی است که شما تنها با استفاده از یک الکل ایزوپروپیل می توانید به راحتی هر چه تمام تر بوی بد کفش خود را از بین برده و کاری کنید تا علاوه بر از بین رفتن بوی بد، کفش های شما بوی بسیار خوبی نیز دهند.

در واقع الکل ایزوپروپیل می تواند به عنوان خوشبو کننده کفش نیز مورد استفاده قرار گیرد.

برای این کار شما می توانید به راحتی الکل ایزوپروپیل را در داخل کفش خود اسپری کنید و آن را مقابل نور خورشید قرار دهید تا به خوبی خشک شود.

الکل ایزوپروپیل با از بین بردن باکتری های داخل کفش، بوی بدن آن را از بین می برد.

کاربرد الکل ایزوپروپیل

کاربردهای پزشکی الکل ایزوپروپیل

الکل ایزوپروپیل در پزشکی کاربردهای بسیار زیادی دارد. در وهله اول الکل ایزوپروپیل خاصیت ضد باکتریایی داشته و می تواند از آن به عنوان ضد عفونی کننده استفاده کرد. همین خاصیت ضد باکتریایی باعث شده تا از الکل ایزوپروپیل به منظور تولید صابون و لوسیون نیز استفاده شود.

در عمل های جراحی نیز الکل ایزوپروپیل به منظور ضد عفونی کردن پوست بیمار مورد استفاده قرار می گیرد تا در طول عمل باکتری ها و میکروب ها داخل بدن بیمار نشوند.

در پدهای ضد عفونی کننده نیز از الکل ایزوپروپیل استفاده می شود که به خوبی در آب رقیق شده و غلظت آن 60 تا 70 درصد است. از این پدها برای ضد عفونی کردن پوست بیمار، پیش از انجام فرآیند تزریق استفاده می شود.

در بیمارستان و آزمایشگاه ها که وسایل مختلفی وجود دارد، لازم است تا از یک ماده به عنوان ضد عفونی کننده استفاده شود زیرا این سطح ها پتانسیل جذب باکتری ها و آلاینده های مختلفی را داشته و می تواند افراد را آلوده کنند.

برای ضد عفونی کردن تجهیزات در آزمایشگاه ها و بیمارستان ها نیز از الکل ایزوپروپیل استفاده می شود. برای نگهداری نمونه های بیولوژیکی نیز از الکل ایزوپروپیل استفاده می شود و نمونه را در داخل این نوع الکل نگه داری می کنند.

تمیز کردن بردهای الکترونیکی با الکل ایزوپروپیل

بسیاری از افراد نمی دانند که برای تمیز کردن بردهای الکترونیکی باید چه کاری انجام دهند و از چه ماده ای برای این کار استفاده کنند.

بهترین گزینه برای تمیز کردن بردهای الکترونیکی، استفاده از الکل ایزوپروپیل است

زیرا این ماده به راحتی می تواند سطح بردهای الکترونیکی را تمیز و ضد عفونی کرده و بدون وارد کردن آسیب به داخل بردهای الکترونیکی، به سرعت تبخیر می شود.

همین ویژگی باعث شده تا امروزه از الکل ایزوپروپیل برای این کار استفاده شود و افراد حرفه ای می دانند که یک کاربرد الکل ایزوپروپیل به منظور تمیز کردن بردهای الکترونیکی می باشد.

در آخر بدانید الکل ایزوپروپیل…

در این مطلب شما را با الکل ایزوپروپیل آشنا کرده و کاربردهای این نوع الکل را به شکل جامعی مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم که حالا اطلاعات دقیق و کاملی از کاربرد الکل ایزوپروپیل داشته باشید و به خوبی با ویژگی ها و کاربردهای این ماده آشنا شده باشید.

در این دوران کرونا که همه ی ما به استفاده الکل عادت کرده ایم و جز اقلام ضروری زندگی مان شده است، با شناخت کاربرد های الکل ها و انتخاب دقیق می توانیم به سلامتی خود و خانواده مان کمک کنیم.

برچسب‌ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن