مواد شیمیایی صنایع غذایی

استابلایزر های خوشمزه ای که هر روز مصرف می کنید!

پودر استابلایزر در لغت به معنی پایاساز یا تثبیت کننده می باشد که در صنایع لبنیاتی، گوشتی و دسرها از آن استفاده می شود.

پودر استابلایزر در واقع موادی است که به دلیل خواص خود، می تواند سبب بالا رفتن ارزش یک محصول نهایی شود و می تواند نقص های موجود در محصولات را در طی فرآیند تولید جبران کند.

هر محصولی در طی فرآیندهای خود با مشکلات و نواقص زیادی مواجه می شود، پودر استابلایزر سعی می کند تا حجم بسیار زیادی از این نواقص را برطرف کند که از جمله این موارد می توان به تثبیت کردن مواد غذایی ترکیبی که به صورت صنعتی در کارخانجات تولید می شوند اشاره نمود. در ادامه با توضیحات تکمیلی در این زمینه با ما همراه باشید.

پودر استابلایزر

انواع استابلایزر

استابلایزر در صنایع مختلف حضور داشته و در هر یک از این بخش ها عملیاتی را انجام می دهد. استابلایزر دارای دو نوع کلی می باشد که به آن استابلایزر تک فاز کننده و استابلایزر تغلیظ کننده می گویند.

استابلایزر تغلیظ کننده در واقع به نوعی از استابلایزر می گویند که به منظور بالا بردن قوام و پایداری محصول از آن استفاده می شود. از سوی دیگر استابلایزر تک فاز کننده به استابلایزری می گویند که مانع از نشت مواد می شود و نمی گذارد، محصول دو فاز شود.

به عنوان مثال در بخش صنایع غذایی از استابلایزر تک فاز کننده در دوغ استفاده می شود. این استابلایزر موجود، می تواند حالت تک فاز دوغ را تا 45 روز نگه دارد.

استابلایزر پودری چیست؟

استابلایزر پودری به فرم پودری شکل این محصولات می گویند.  از پودر استابلایزر در صنایع غذایی به منظور افزایش قوام محصول، پایداری، افزایش کیفیت، کاهش قیمت تمام شده و… بهره می برند. به صورت کلی پودر استابلایزر یک تثبیت کننده افزودنی می باشد که برای حفظ ساختار محصولات از آن بهره می برند.

در صنایع غذایی نیز شاهد استفاده از پودر استابلایزر هستیم. به عنوان مثال در سس سالاد، به منظور جلوگیری از جدا شدن آب از روغن و به منظور حفظ ساختار ابتدایی آن، از اپودر استابلایزر استفاده می شود. هیدروکلوئیدها رایج ترین موادی هستند که از آن ها به عنوان استابلایزر در صنایع مواد غذایی استفاده می شود.

کاربرد های دیگر استابلایزر

 

استابلایزر پی وی سی

استابلایزر پی وی سی خود به دو دسته کلی تقسیم می شود، پایدار کننده های حرارتی وظیفه دارند تا از پلیمرها در هنگام فرآیندها محافظت کرده و پایدار کننده امواج ماورا بنفش نیز از پلیمرها در برابر اشعه بیش از اندازه نور خورشید محافظت و مراقبت می کند. اگر نور خورشید به صورت مستقیم به پلیمرها بتابد، می تواند باعث تخریب و تغییر رنگ آن بشود.

خرید استابلایزر پی وی سی

استابلایزر در صنعت برق

استابلایزر در صنایع برقی به دستگاه هایی گفته می شود که می توانند برق را تثبیت کرده و نوسانات آن را کاهش دهند. از سوی دیگر استابلایزر در صنعت برق در مقابل اتصال کوتاه از دستگاه ها محافظت کرده و باعث کاهش هزینه های مصرفی برق می شوند.

استابلایزر دوربین

استابلایزر دوربین در واقع وسیله ای است که از آن به عنوان لرزش گیر دوربین استفاده می شود و عکاس با کمک این وسیله می تواند به راحتی از دوربین خود استفاده کرده و بدون هیچ لرزش اضافی عکاسی کند.

پودر استابلایزر در صنایع غذایی

دسته آخر استابلایزرها، استابلایزر در صنایع غذایی می باشند. این دسته از استابلایزر وظیفه دارند تا قوام و پایداری یک ماده غذایی را افزایش داده و اجازه ندهند که ماده پایداری خود را از دست دهد.

در این مطلب منظور از استابلایزر، استابلایزر در صنایع غذایی می باشد. از استابلایزر به عنوان ابزاری برای کاهش قیمت تمام شده و افزایش کیفیت نیز استفاده می شود.

مهم ترین کاربردهای پودر استابلایزر در صنایع غذایی

پودر استابلایزر در صنایع غذایی کاربردهای بسیار زیادی دارد و امروزه شاهد استفاده از انواع پودر استابلایزر در بخش های مختلف تولید مواد غذایی هستیم. در این بخش قصد داریم تا استابلایزرها را در بخش های مختلف صنایع مواد غذایی بررسی کرده و بیان کنیم که هر یک از این محصولات چه ویژگی هایی دارند.

استابلایزر خامه قنادی

یکی از انواع پودر استابلایزر در صنایع غذایی، استابلایزر خامه قنادی می باشد. این استابلایزر در تولید خامه قنادی مورد استفاده قرار می گیرد. در این ترکیب از استابلایزر خامه قنادی شاهد مواد امولسیفایرهای مناسبی هستیم که باعث می شوند در تولید خامه های قنادی، با ترکیب چربی گیاهی، چربی حیوانی و ترکیب چربی گیاهی-حیوانی به خوبی عمل کرده و بافت مناسبی را در محصول به وجود آورد.

علاوه بر موارد گفته شده، خامه ای که در شرایط تولید آن از پودر استابلایزر خامه قنادی استفاده شده باشد، پس از مرحله هوادهی، در دمای محیط هم می تواند بافت اصلی خود را حفظ کرده و دچار مشکل نشود.

کاربرد پودر استابلایزر

استابلایزر در شیر (لبنی)

در صنایع لبنی شاهده استفاده از انواع پودر استابلایزر می باشیم. این استابلایزر های لبنی می توانند باعث ایجاد اسید لاکتیک، ایجاد عطر و طعم و ایجاد بافت در محصولات شوند. به عنوان مثال در پنیر با استفاده از استابلایزرهای لبنی می توان فعالیت رنت را بهبود بخشید و با انعقاد بافت، باعث نگه داشتن رنت در لخته شد. علاوه بر این استابلایزرهای لبنی می توانند جلوی رشد باکتری های ناخواسته را نیز گرفته و به فعالیت های پروتئولیکی مواد لبنی کمک کند.

استابلایزر در شیر

استابلایزرهای بستنی

یکی دیگر از انواع پودر استابلایزر، استابلایزرهای بستنی می باشند که باعث ایجاد پایداری و قوام در بستنی می شوند. بهره بردن از استابلایزرهای بستنی باعث می شود تا شاهد بافت نرم و یکنواختی در بستنی ها باشیم.

استفاده از استابلایزرهای بستنی می تواند به جلوگیری از ایجاد بافت های شنی و به وجود آمدن بلورهای یخ در بستنی کمک کرده و نقش موثری داشته باشد. استابلایزرهای بستنی به عنوان یک ماده بافت دهنده و حجم دهنده در تولید بستنی کاربرد داشته و باعث افزایش حجم 20 درصدی این محصول می شود. بهره بردن از استابلایزرهای بستنی در تولید این محصول می تواند فرآیند ذوب شدن بستنی را به تاخیر بیاندازد.

HSJHFGHDCV

پودر استابلایزر شیر کاکائو

پودر استابلایزر شیر کاکائو به منظور غلیظ کردن شیرهای طعم دارد مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه عملکرد استابلایزر شیر کاکائو به این صورت است که این محصول با اتصال ذرات شیر کاکائو به هم باعث تغییر در حجم این محصول شده و یک شبکه کلوئیدی بسیار قوی را در شیر کاکائو به وجود می آورد.

استفاده از استابلایزر شیر کاکائو باعث جلوگیری از رسوب پودر کاکائو، جلوگیری از جدا شدن سرم، افزایش استحکام بافت، پایداری امولسیون، افزایش حالت کرمی و افزایش قوام ویسکوزیته می شود.

برچسب‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن