مواد شیمیایی ضدعفونی کننده و گندزدا

پاک کردن لکه با آب اکسیژنه به سرعت برق و باد!

جدال آب اکسیژنه با لکه ها!

لکه ها همیشه مشکل آفرین هستند. حتما برای شما هم بار ها و بار ها پیش آمده که با لکه گرفتن لباس و منسوجات مختلف یا لکه افتادن روی مبلمان و فرش تان درگیر شده باشید. در این مواقع دغدغه اکثر افراد یافتن راه کاری برای پاک کردن لکه های مختلف خواهد بود .

لکه ها بسیار متنوع هستند و هر کدام برای پاک شدن یک راه کار مخصوص به خود را دارند. ماهیت لکه های مختلف و همچنین جنس مواد اولیه چیزی که لکه روی آن شکل گرفته است تعیین می کند که چه ترکیبی و چه روشی می تواند برای از بین بردن لکه های مورد نظر کارامد باشد.

از بین ترکیبات متفاوتی که برای از بین بردن لکه ها مورد استفاده قرار می گیرد، آب اکسیژنه یکی از کاربردی ترین مواد مورد استفاده در این زمینه است. در این جا می خواهیم این ماده را بیش تر بشناسیم و با بررسی کارکرد و ماهیت این ماده، نحوه پاک کردن لکه با آب اکسیژنه را مورد بررسی قرار دهیم.

شناخت انواع لکه

آب اکسیژنه چیست؟

آب اکسیژنه یک ترکیب شیمیایی است که تحت عنوان هیدروژن پر اکسید نیز شناخته می شود. ساختار این ماده به صورت یک مایع بی رنگ و شبیه به آب است. این ترکیب را می توان یکی از کاربردی ترین مواد مورد استفاده در خانه ها در نظر گرفت.

البته کاربرد های آب اکسیژنه به مصارف خانگی محدود نمی شود و می توان از آن در زمینه های متعددی، خصوصا در آزمایشگاه های تحقیقاتی استفاده کرد.

یکی از کاربرد های جالب توجه هیدروژن پر اکسید پاک کردن لکه با آب اکسیژنه است.

در ادامه برای بررسی نحوه پاک کردن لکه با آب اکسیژنه، به بررسی لکه های متفاوت و اثر آب اکسیژنه روی آن ها خواهیم پرداخت. اما پیش از آن باید بدانیم چه ویژگی هایی در این ترکیب می تواند موجب اثر بخشی قدرت مند آب کسیژنه شود.

نحوه اثر بخشی آب اکسیژنه به چه صورت است؟

ماده اثر بخش اصلی هیدروژن پر اکسید، اکسیژن فعال موجود در آن است. این ترکیب را می توان یک اکسید کننده قدرت مند در نظر گرفت.

همین قدرت اکسید کنندگی بالایی که آب اکسیژنه دارد منجر به افزایش اثر بخشی این ترکیب شده به نحوی که از این ماده به صورت گسترده به عنوان یک ماده سفید کننده در مصارف خانگی و صنعتی استفاده می شود.

علاوه بر این دلیل پاک کردن لکه با آب اکسیژنه را می توان در خاصیت و استفاده از آن در محلول های ضد عفونی کننده و سفید کننده دنبال کرد.

ترکیب هیدروژن پر اکسید می تواند با سرعت بسیار بالایی با دیگر مواد واکنش دهد و در صورت لزوم، این ماده به سرعت به اکسیژن و آب تجزیه می شود. همه این مشخصه ها برای پاک کردن لکه با آب اکسیژنه به کار می آیند.

آشنایی با لکه های متفاوت

لکه ها انواع متفاوتی دارند. این تفاوت ها هم در جنس لکه ها و هم در قدرت ماندگاری آن ها مشاهده می شود. علاوه بر این  انواع لکه هایی که می شناسیم شامل انواع لکه هایی است که روی لباس و فرش و پرده ها می بینیم.

مانند لکه چای و قهوه، لکه چربی، لکه غذا، لکه چمن، لکه های زرد و کثیف روی پرده ها، لکه ناشی از لاک ناخن، لکه ناشی از نوشیدنی های مختلف رنگی، لکه خون، لکه عرق و مواردی از این قبیل می شود.

دیگر لکه هایی که می شناسیم، لکه هایی است که روی اشیا مختلف در خانه با آن مواجه می شویم. برای مثال لکه هایی که روی شیشه ها و آینه دیده می شود.

همچنین لکه های زشت و کثیفی که روی کاشی ها و سنگ توالت دیده می شوند نیز در دسته لکه های مزاحم قرار می گیرند.

برخی از این لکه ها از جمله آن هایی هستند که می توان با کمک آب اکسیژنه آن ها را پاک کرد.

در ادامه به منظور بررسی نحوه پاک کردن لکه با آب اکسیژنه، برخی از این لکه ها را مورد بررسی قرار می دهیم که می توان با کمک هیدروژن پر اکسید آن ها را از بین برد. .

تمیز کردن لکه های روی شیشه و آینه با کمک آب اکسیژنه

شیشه ها و آینه ها در محیط های خانگی و اداری خیلی سریع کثیف می شوند و مهم ترین دغدغه ای که در خصوص آن ها وجود دارد، لکه هایی است که روی شیشه ها و آینه ها دیده می شود. حتی در مواردی دیده شده با وجود استفاده از شیشه پاک کن ها و پارچه های مختلف نیز نمی توان به صورت کامل از شر این لکه ها رها شد.

در این خصوص می توان از آب اکسیژنه یا همان هیدروژن پر اکسید کمک گرفت. برای پاک کردن لکه با آب اکسیژنه روی آینه ها و شیشه ها مقداری از این ماده را بپاشید.

سپس با کمک گرفتن از یک پارچه تمیز و بدون پرز لکه های مزاحم را پاک کنید. اثر آب اکسیژنه در این زمینه منحصر به فرد است.

ترکیب آب اکسیژنه با جوش شیرین یک ترکیب عالی برای سرویس های بهداشتی و حمام!

لکه هایی که همیشه روی سنگ های سرویس بهداشتی و کاشی ها و سرامیک های حمام و سرویس بهداشتی دیده می شوند، بسیار آزار دهنده و ناخوشایند هستند.

خصوصا روی کاشی های حمام ممکن است در مواردی شاهد لکه های کپک مانند باشیم. این مورد نیز یک یکی دیگر از زمینه های کاربرد هیدروژن پراکسید است.

بنابراین از بین بردن لکه های کاشی و سرامیک حمام و سرویس بهداشتی را می توان یکی دیگر از موارد پاک کردن لکه با آب اکسیژنه در نظر گرفت.

پاک کردن لکه های زرد و کثیف روی پرده ها و رومیزی های سفید

حتما شما هم با این مورد مواجه شده اید که گاهی روی پرده ها لکه هایی زرد و کثیف دیده می شود. این لکه ها خصوصا روی پرده ها و رومیزی های سفید رنگ بسیار ناخوشایند و زشت هستند. هیدروژن پر اکسید در این زمینه می تواند کارایی داشته باشد.

برای پاک کردن لکه با آب اکسیژنه کافی است مقداری از محلول آب اکسیژنه را روی لکه ریخته و کمی صبر کنید. هیدروژن پر اکسید به تدریج موجب تجزیه شدن و از بین رفتن این لکه های زرد رنگ می شوند.

به این ترتیب می توانید از کاربرد پاک کردن لکه با آب اکسیژنه برای از بین بردن لکه های زرد رنگ روی پرده ها و رومیزی ها استفاده کنید.

از بین بردن لکه های زرد ناشی از عرق کردن روی لباس ها

زمانی که عرق می کنید، علاوه بر بوی نامطبوعی که لباس ها می گیرند گاهی لکه های زرد رنگی نیز روی آن ها دیده می شود. به تدریج این لکه ها روی لباس جمع می شود و ظاهر آن را زشت و ناخوشایند می کند.

همچنین در صورت استفاده مداوم از دئودرانت ها و اسپری های زیر بغل، باز هم این لکه های زرد رنگ ایجاد می شوند.

اگر می خواهید این لکه های ناخوشایند عرق را از روی لباس های تان پاک کنید می توانید از معجزه پاک کردن لکه با آب اکسیژنه کمک بگیرید.

برای این منظور کافی است مقداری از این محلول را با مایع شوینده ترکیب کرده و روی لکه ها بریزید. به این ترتیب لکه های روی لباس را پاک می کنیم.

برای افزایش اثر بخشی این ترکیب پاک کننده می توانید به آن ها مقداری جوش شیرین نیز اضافه کنید تا قدرت لکه بری را افزایش دهید.

کاربرد پاک کردن لکه با آب اکسیژنه برای از بین بردن لکه قهوه

در نظر بگیرید در حال نوشیدن یک فنجان قهوه دلچسب هستید و لباس مورد علاقه تان را نیز به تن دارید. ناگهان مقداری از نوشیدنی قهوه شما روی پیراهن تان می ریزد و لکه ای قهوه ای رنگ روی لباس شما شکل می گیرد.

برای پاک کردن لکه قهوه روی لباس نیز می توانید از ترکیب آب اکسیژنه و مقداری مایع شوینده استفاده کنید. این محلول را روی لکه مورد نظر بریزید و بگذارید کمی بماند.

بعد از گذشت مدتی، خاصیت اکسید کنندگی هیدروژن پر اکسید موجب تجزیه شدن لکه قهوه و محو شدن تدریجی آن می شود. به این ترتیب یک بار دیگر قدرت منحصر به فرد پاک کردن لکه با آب اکسیژنه را مشاهده می کنید.

لکه قهوه

پاک کردن لکه های خونی روی فرش و لباس با کمک آب اکسیژنه

لکه های خون را می توان یکی از ناخوشایند ترین لکه ها در نظر گرفت. این لکه ها علاوه بر ظاهر نا مطلوب شان، بوی نامطبوعی نیز دارند. آب اکسیژنه در این زمینه نیز می تواند به کار بیاید.

با کمک این ماده و ترکیب آن با یک مایع شوینده می توان لکه های نامطلوب خونی را نیز از بین برد. بنابراین یک مثال دیگر از پاک کردن لکه با آب اکسیژنه، حذف لکه های خونی روی لباس ها، فرش و مبلمان است.

کاربرد آب اکسیژنه به همراه جوش شیرین

ترکیب این دو ماده می تواند اثر بخشی آن ها را مراتب افزایش دهد. این دو در کنار هم علاوه بر این که برای پاک کردن لکه ها به کار می روند، می توانند برای ضد عفونی کردن و بو زدایی سطوح مختلف به کار بیایند. برای نمونه می توان از ترکیب این دو برای ضد عفونی کردن و از بین بردن بوی نامطبوع یخچال استفاده کرد.

پاک کردن لکه با آب اکسیژنه و جوش شیرین

پیش از این نیز به این موضوع اشاره کردیم که برای پاک کردن برخی از لکه ها از جمله لکه های عرق و قهوه می توان به ترکیب آب اکسیژنه و مایع شوینده کمی جوش شیرین نیز اضافه کرد تا اثر بخشی آن افزایش یابد.

اما کاربرد دیگر ترکیب این دو ماده برای تمیز کردن و از بین بردن لکه هایی است که روی ظروف و قابلمه های غذایی وجود دارد.

آب اکسیژنه

برای پاک کردن لکه با آب اکسیژنه و جوش شیرین در این زمینه باید پشت قابلمه های سیاه شده را با این مخلوط کاملا بپوشانیم.

بعد از گذشت حدودا ده دقیقه و ماندن این ترکیب روی قسمت های سیاه شده، آن را با آب گرم و سیم ظرفشویی بشویید. به این ترتیب می توان لکه های سیاه پشت قابلمه را از بین برد.

هنگام پاک کردن لکه با آب اکسیژنه به چه مواردی باید توجه داشت؟

درست است که پاک کردن لکه با آب اکسیژنه می تواند یک راه کار اساسی باشد، اما رعایت نکردن برخی موارد می تواند نتایج معکوسی داشته باشد.

اولین موضوع حائز اهمیت غلظت هیدروژن پر اکسیدی است که به منظور پاک کردن لکه های مختلف استفاده می کنید. این غلظت خصوصا برای لباس ها و فرش و مبلمان باید حدود 3 تا 4 درصد باشد.

غلظت بالا تر می توان به الیاف ها و ساختار این وسایل آسیب برساند. علاوه بر این ها در هنگام پاک کردن لکه با آب اکسیژنه باید نکات ایمنی را نیز رعایت کنید. این ماده می تواند منجر به سوزش و خارش در پوست و گلو شود.

آب اکسیژنه یا اکسیژن پر اکسید را می توان یک پاک کننده و ضد عفونی کننده بسیار قدرت مند در نظر گرفت. از این ترکیب می توان برای پاک کردن لکه های مختلف استفاده کرد. پاک کردن لکه با آب اکسیژنه را می توان یک راه کار مورد اعتماد در نظر گرفت.

برچسب‌ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن