فروش مواد شیمیایی

انبار بیروت در تهران! انفجاری که نزدیک است!

مواد شیمیایی منفجره از بیروت تا تهران!

حتما این روز ها همه شما در خصوص مواد شیمیایی منفجره و انفجار هولناکی که در بندر بیروت رخ داد مطلع هستید. فاجعه ای که آتش آن دامن جان و مال افراد بسیار زیادی را در این شهر گرفت.

متاسفانه در پی وقوع این انفجار هولناک در بیروت افراد بسیار زیادی مجروح شدند یا جان خود را از دست دادند و از طرفی نیز خسارات جبران ناپذیر اقتصادی به این شهر وارد شد.

همه این ها در پی نگهداری غیر اصولی و نا ایمن مواد شیمیایی منفجره ، آن هم در حجم بسیار بالا در این انبار ها اتفاق افتاد. حادثه ای که دیگر برای جبران آن دیر است. اما شاید برای پیشگیری از وقوع مجدد چنین حادثه ای هنوز هم فرصت باقی باشد.

مواد شیمیایی منفجره

وجود انبار های نگهداری مواد شیمیایی در همین حوالی!

حادثه تاسف بار بیروت سبب شد تا بار دیگر زنگ هشدار برای نگهداری نا مطمئن مواد شیمیایی منفجره در انبار هایی درون شهر به صدا در آید.

با وجود این که افرادی بار ها و بار ها در خصوص خطرات نگهداری ترکیباتی که قابلیت انفجار و اشتعال دارند هشدار داده اند، اما با این حال شاهد آن هستیم که هنوز هم انبار هایی در سطح شهر تهران حاوی این مواد شیمیایی منفجره خطرناک هستند.

متاسفانه بسیاری از افراد و مسئولان در خصوص رعایت اصول ایمنی در خصوص نگهداری این ترکیبات بی اعتنا هستند و همین امر نیز خطری فاجعه بار تر از بیروت را متوجه شهر تهران می کند.

خصوصا که بر اساس گفته های برخی از آگاهان، انبار هایی حاوی ترکیبات و مواد شیمیایی منفجره مانند همین آمونیوم نیترات در مناطق پر جمعیت تهران قرار دارد.

انفجار بیروت

در این انبار ها متاسفانه اصول ایمنی دقیقی در خصوص نگهداری مواد شیمیایی رعایت نمی شود. علاوه بر این، این انبار ها باید در مناطقی دور از نواحی مسکونی پر جمعیت قرار بگیرند.

با وجود این موارد، نگهداری غیر اصولی و نا ایمن مواد شیمیایی منفجره خطرناک در این انبار ها می تواند فاجعه ای به مراتب بد تر از بیروت را در تهران موجب شود.

در بیروت نیز بار ها و بار ها افراد مختلف در خصوص خطرات مربوط به نگهداری غیر اصولی این مواد هشدار داده بودند. اما متاسفانه با بی توجهی و بی اعتنایی مسئولان، آتش این فاجعه زندگی تعداد زیادی از مردم عادی را از بین برد و جان بسیاری را نیز گرفت.

دسته بندی مواد شیمیایی منفجره متفاوت

زمانی که بحث از مواد شیمیایی و خطرات مربوط به آن ها می شود، باید این نکته را در نظر داشت که همین مواد شیمیایی نیز خود به انواع مختلفی از نظر میزان حساسیت و قدرت انفجار دسته بندی می شوند.

بر همین اساس نیز نحوه نگهداری و رعایت اصول ایمنی در خصوص این ترکیبات متفاوت خواهد بود. بر اساس دسته بندی ترکیبات شیمیایی بر اساس میزان حساسیت آن ها را به سه گروه کلی دسته بندی می کنند:

 

  • ترکیبات شیمیایی منفجره حساس

  • ترکیبات شیمیایی منفجره با حساسیت متوسط و کم

  • ترکیبات و مواد شیمیایی منفجره غیر حساس

 

البته این تنها بخشی از معیار های دسته بندی ترکیبات شیمیایی منفجره است. برای دسته بندی آن ها می توان از مشخصه های دیگری مانند رنگ و بو نیز استفاده کرد.

اما مهم ترین شاخصه برای تعیین نحوه نگهداری آن ها و رعایت اصول ایمنی مربوط به آن همین دسته بندی بر اساس میزان حساسیت است.

مواد شیمیایی منفجره

– ترکیبات شیمیایی منفجره حساس

زمانی که می گوییم برخی از ترکیبات شیمیایی بسیار حساس هستند منظور حساسیت بالای آن ها به هر گونه ضربه و اصطحکاک است. در واقع این ترکیبات به دلیل حساسیت بسیار بالایی که دارند در صورت برخورد هر گونه ضربه کوچکی به سرعت منفجر می شوند.

وجود هر گونه شعله یا حتی گرمای بالای محیط نیز می تواند منجر به مشتعل شدن این مواد و منفجر شدن آن ها شود. از این رو از این مواد شیمیایی منفجره معمولا برای ساختن مواد منفجره و به عنوان چاشنی این مواد استفاده می کنند.

نکته ای که در خصوص این دسته از مواد شیمیایی منفجره با حساسیت بالا وجود دارد این است که آن ها معمولا بر خلاف حساسیت بالایی که دارند، قدرت کم تری در انفجار دارند.

در بین انواع مختلف این دسته از ترکیبات شیمیایی حساس، تنها ترکیب نیتروگلیسیرین قدرت انفجاری بالایی دارد.


– ترکیبات شیمیایی منفجره  با حساسیت کم و متوسط

دسته دیگری از مواد شیمیایی که با آن ها سر و کار داریم، آن دسته ترکیبات شیمیایی هستند که به نسبت حساسیت کم تری در برابر ضربه یا اشتعال دارند.

در واقع باید گفت در صورت وارد شدن یک ضربه معمولی به این مواد، این ضربه نمی تواند منجر به انفجار این ترکیبات شود.

با این حال اما این ترکیبات قدرت بسیار بالایی دارند. از برخی از این مواد شیمیایی منفجره در تولید انواع گلوله ها، توپ ها و در کل برای ساخت مهمات جنگی استفاده می شود.

اکثر مواد شیمیایی که در این گروه قرار دارند و به عنوان ترکیبات شیمیایی منفجره با حساسیت کم شناخته می شوند، سرعت انفجاری بین 7700 تا 9100 متر بر ثانیه دارند.


– ترکیبات شیمیایی منفجره غیر حساس

همان طور که از نام این دسته نیز مشخص است، این ترکیبات فاقد هر گونه حساسیتی نسبت به ضربه هستند. در نتیجه به همین راحتی منفجر نمی شوند.

جالب است بدانیم که نیترات آمونیوم که عامل انفجار شدید بیروت در نظر گرفته می شود، در دسته مواد شیمیایی منفجره غیر حساس قرار می گیرد.

خرید آمونیوم نیترات

 

در صورت ورود هر گونه ضربه ای به این دسته از ترکیبات غیر حساس اعم از پرتاب کردن آن یا ورود هر گونه ضربه ای، این مواد منفجر نمی شوند. درست بر عکس ترکیبات حساس که با کوچکترین ضربه ای منفجر می شوند.

اما این امر به این معنی نیست که این ترکیبات قابلیت انفجار را ندارند. این ترکیبات را اصطلاحا مواد شیمیایی دیر انفجار می نامند.

به این معنی که شرایط مختلفی باید برای وقوع انفجار در این ترکیبات ایجاد شود تا بتواند موجب بروز انفجار این مواد غیر حساس شود.

وجود گرمای بسیار زیاد، شعله های آتش، یک انفجار دیگر و مجاورت با مواد شیمیایی منفجره فعال دیگر و همچنین وجود بمب ها یا مواد سوختی قابل اشتعال مانند بنزین می تواند منجر به اشتعال و آتش گرفتن این مواد شده و در صور انفجار، انفجاری شدید را موجب می شوند. درست مانند حادثه اخیر بیروت که انباری با حجم بالایی از آمونیوم نیترات منفجر شد و فاجعه آفرید.


آشنایی با 5 ماده منفجره ای که هر شب زیر سرتان می گذارید و می خوابید!

در حالی که در حال حاضر ترکیبات متفاوتی در کل دنیا به عنوان ترکیباتی خطرناک و با قابلیت انفجار وجود دارد، اما با این حال برخی از این ترکیبات می توانند در صورت انفجار حادثه ای بسیار ناگوار و فاجعه بار را به وجود بیاورند.

در ادامه با پنج مورد از مهم ترین مواد شیمیایی منفجره بیش تر آشنا خواهیم شد.

دینامیت را همه می شناسیم!

حتما تا کنون نام دینامیت را شنیده اید. این ماده یکی از شناخته شده ترین ترکیبات شیمیایی در جهان است. دینامیت در واقع از ترکیب ماده شیمیایی منفجره نیتروگلیسیرین به همراه خاک دیاتومه و سدیم کربنات تولید می شود.

درست است که این ماده به عنوان یک ترکیب انفجاری کاربردی در ابزار نظامی نیز مورد استفاده قرار می گیرد، اما با این حال از این ترکیب برای اهداف غیر نظامی نیز استفاده می شود. دینامیت یک ماده شیمیایی منفجره پر استفاده در صنایع معدن به شمار می آید.

 

تی ان تی از جمله مواد شیمیایی غیرحساس محسوب می شود

این ترکیب شیمیایی به صورت یک ماده زرد رنگ تا نارنجی رنگ است و در دسته مواد شیمیایی منفجره غیر حساس قرار می گیرد. در واقع ضربه و شرایط محیطی نمی تواند عامل انفجار آن باشد و برای منفجر شدن این آن به روشن کردن فیتیله آن نیاز است.

بیروت با آمونیوم نیترات منفجر شد!

انفجار اخیر بیروت که ناشی از انبار کردن غیر اصولی مواد شیمیایی منفجره بود، این روز ها توجه بسیار زیادی را به خود جلب کرده است. با این که دلیل قطعی و اصلی بروز این حادثه هنوز هم دقیقا مشخص نیست، اما با این حال گزارشات اولیه حاکی از بروز انفجاری مهیب در انبار نگهداری آمونیوم نیترات است.

آمونیوم نیترات یک ترکیب شیمیایی است که از آن به مراتب در کشاورزی به عنوان کود شیمیایی استفاده می شود و موجب تقویت خاک و افزایش حاصلخیزی آن می شود. اما کاربرد دیگر این ترکیب به ظاهر بی خطر، کاربرد آن در ساخت انواع مواد منفجره و بمب های دست ساز است.

این ماده با آزاد سازی حجم بالایی از انرژی و فراهم کردن اکسیژن لازم برای اشتعال و انفجار، می تواند منجر به بروز یک فاجعه شود. خصوصا اگر این ماده به صورت غیر اصولی و بدون رعایت اصول ایمنی در انبار هایی نزدیک محل های مسکونی نگهداری شود. درست مانند اتفاقی که گریبان گیر بیروت شد.

جالب اما واقعی! ساخت بمب با اسید و گلیسیرین!

جالب است بدانیم که بسیاری از ترکیبات ساده ای که در خانه و در زندگی روزمره از آن ها به عنوان ترکیبی بی خطر استفاده می کنیم، می توانند به عنوان ماده شیمیایی منفجره مورد استفاده قرار بگیرند. ترکیب برخی از مواد با هم دیگر می تواند منجر به ساختن یک بمب دستی شود.

در واقع با ترکیب برخی از ترکیبات که به صورت جدا از هم بی خطر هستند می توان در آن ها خاصیت انفجاری ایجاد کرد. گلیسیرین یکی از این ترکیبات است. اگر آن را با یک ترکیب اسیدی مخلوط کنیم، می توانیم به آن خاصیت انفجاری ببخشیم.

ترکیب اسید نیتریک با گلیسیرین می تواند منجر به تولید ماده منفجره خطرناکی به نام نیتروگلیسیرین شود. این ماده از جمله ترکیباتی است که از آن ها به عنوان چاشنی مهمات جنگی در جنگ جهانی استفاده می شده است.

 

” آنفو ” فرم حساس تری از آمونیوم نیترات

آنفو نیز یکی از ترکیبات شیمیایی با قابلیت انفجاری محسوب می شود. در واقع آنفو از ترکیب آمونیوم نیترات با سوخت هایی نظیر بنزین یا گازوئیل تولید می شود. با ترکیب شدن آمونیوم نیترات به عنوان یک ماده شیمیایی منفجره غیرحساس با بنزین یا گازوئیل، بر میزان حساسیت آن افزوده شده و به این ترتیب قابلیت انفجاری آن نیز افزایش می یابد.

آنفو
خطراتی که همیشه با آن مواجه بوده ایم

متاسفانه همیشه شاهد این موضوع هستیم که در بسیاری از شهر ها و مناطق شهری، انفجار های مخرب و در مواردی مرگبار رخ می دهد.

این امر را خصوصا در زمان نزدیک شدن به مراسم چهارشنبه سوری شاهد هستیم. این امر در نتیجه ترکیب کردن همین مواد شیمیایی به ظاهر بی خطر با هم دیگر است.

در واقع ساختن ترکیبات شیمیایی با قابلیت انفجاری و خصوصا استفاده و نگهداری نا ایمن آن ها در خانه و در انبار های مختلف می تواند منجر به بروز همچین وقایع تلخی شود. نتیجه این کار نیز در بهترین حالت ممکن تخریب یک منزل مسکونی و آسیب رسیدن به ساختمان ها است.

حتما بخوانید! انبارداری و نگهداری مواد شیمیایی منفجره

همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، نگهداری و انبار کردن ترکیبات شیمیایی مختلف که خاصیت انفجاری و اشتعالی دارند باید بر اساس یک سری اصول مشخص صورت بگیرد.

مشکلی که در حال حاضر بسیاری از کشور ها از جمله ایران نیز با آن مواجه است، عدم آگاهی های لازم و انبار کردن غیر اصولی این مواد در انبار هایی است که در مجاورت منازل مسکونی قرار دارند.

این امر تهدیدی جدی برای شهر های مختلف از جمله شهر تهران محسوب می شود. جالب است بدانید که دستور العمل های کاملا دقیق و مشخصی برای نگهداری مواد شیمیایی منفجره مختلف وجود دارد. این اصول و قوانین بر اساس استاندارد های بین المللی تعریف شده و تعیین می شوند.

اما این که تا چه میزان مسئولین و انباردار های مواد شیمیایی منفجره به این اصول پایبند هستند و تمامی قوانین را به دقت دنبال می کنند، سوالی است که هنوز پاسخ آن مشخص نیست.

تنها چیزی که در این خصوص کاملا واضح است این است که قرار گرفتن این انبار ها در مجاورت منازل مسکونی و مناطق پر جمعیت کاملا بر خلاف اصول ایمنی بوده و می تواند خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

امری که اگر در بیروت نیز به آن توجه می شد، هم اکنون شاهد بی خانمانی و کشته شدن و مجروح شدن این تعداد از مردم بیروت نبودیم.

حال سوال این جاست، با توجه به هشداری که فاجعه بیروت برای ما به دنبال داشت، تا چه میزان خطر نگهداری مواد شیمیایی منفجره متوجه تهران است و تا چه میزان مسئولین مربوطه در این خصوص به فکر رفع این تهدید جدی هستند؟

مواد شیمایی خطرآفرین

برچسب‌ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن