فروش مواد شیمیایی

عکاسی با مواد شیمیایی ! فروش اینترنتی مواد شیمیایی عکاسی

عکاسی با مواد شیمیایی

شاید عجیب به نظر برسد اما سیر تحول هنر عکاسی برگرفته از علم شیمی و برخی مواد شیمیایی است. به همین منظور می خواهیم مواد شیمیایی عکاسی را در این مقاله به شما آموزش دهیم .اگر شما به صورت حرفه ای در عرصه عکاسی و فیلم برداری فعالیت دارید، قطعا با این مواد شیمیایی آشنایی دارید.

عکاسی در زبان لاتین به معنای فتوگرافی و متشکل از دو جز فوتوس و گرافوس به معنای نور و نوشتن است. بنابراین می ‌توان فتوگرافی را به معنای نوشتن با نور دانست.

برای بررسی تاثیر علم شیمی در هنر عکاسی و تاسیس علم شیمی عکاسی باید نگاهی به تاریخچه تحول هنر عکاسی و افزایش کاربرد شیمی در این عرصه بیاندازیم.

مواد شیمیایی در عکاسی

تاریخچه تحول عکاسی

اولین آزمایشات مربوط به هنر عکاسی با استفاده از ترکیبات نقره در سال ۱۷۲۷ صورت گرفت و در آن سعی بر این شد که تصویر یک صفحه مشبک بر روی سطحی پوشیده از گچ، نقره، اسید نیتریک و دیگر مواد شیمیایی ایجاد گردد.

 در سال ۱۸۰۲ سعی بر این شد که تصاویر سایه وار با استفاده از نور و نیترات نقره بر روی کاغذ ایجاد گردد. برای این کار علاوه بر نیترات نقره از دوربینی به نام جعبه تاریک جهت ثبت تصویر استفاده شد که یک جعبه بدون منفذ و صرفاً دارای یک عدسی ساده بود.

این وسیله از اولین دستگاه هایی بود که ثبت تصویر در قالب عکاسی و با استفاده از فعل و انفعالات شیمی را ممکن می ساخت. تصویر ثبت شده در ابتدا با مشکل تیره شدن پس از گذشت زمان مواجه بود. این مسئله در سال ۱۸۳۷ و با استفاده از تیوسولفیت سدیم رفع گردید.

تاثیر مواد شیمیایی عکاسی در تولید اولین عکس رنگی

تا قبل از سال ۱۸۶۱ تمام تصاویر ثبت شده با استفاده از ترکیبات نقره و تیوسولفیت سدیم، صرفاً سیاه و سفید بوده و ترکیبات رنگی نداشتند اما در هفدهم مه ۱۸۶۱ اولین عکس رنگی توسط فردی به نام کلرک مکس ول به نمایش گذاشته شد. هر چند این عکس از لحاظ کیفیت چندان ایده آل نبود با این حال انقلاب بزرگی در هنر عکاسی به شمار می رفت.

در سال ۱۸۷۰ فردی به نام مارکس، روش به وجود آوردن امولسیونی با استفاده از ژلاتین و برمور نقره را معرفی کرد. در واقع خمیر مایه ای که در نتیجه پخش یکنواخت ژلاتین و هالوژن های نقره ایجاد می‌گردد را امولسیون عکاسی می نامند. امولسیون عکاسی را در مباحث بعدی به صورت تفصیلی تشریح خواهیم نمود.

مواد شیمیایی در فرآیندهای عکاسی چه نقشی دارند؟

عکاسی به دنبال چهار مرحله‌ متعدد و مرتبط با یکدیگر منجر به ثبت عکس بر روی کاغذهای مخصوص می گردد. این مراحل عبارتند از:

  • نوردهی
  • ظهور
  • ثبوت
  • شست‌وشو

تمامی این مراحل متاثر از علوم شیمیایی و به خصوص ترکیبات نقره می باشند. در ادامه تاثیر علم شیمی و مواد شیمیایی مختلف بر مراحل مورد نظر در عکاسی را بررسی خواهیم کرد.

مواد شیمیایی عکاسی

 

مرحله اول: مواد شیمیایی در نوردهی عکاسی

نوردهی اولین مرحله عکاسی و هنر عکس گرفتن است. نوردهی در عکاسی به معنای تابش نور به سمت یک سطح خاص از جانب دوربین عکاسی و یا هر وسیله دیگر جهت تشخیص شی و یا شخص خاص توسط دوربین است که پس از ثبت به عنوان تصویر مخفی شناخته می شود.

تصویر مخفی در ابتدا قابل رویت نبوده و در مراحل بعدی قابلیت شکل‌گیری پیدا خواهد کرد. فرایند مورد نظر در مرحله نوردهی بدین صورت است که مواد عکاسی اعم از فیلم تخت، حلقه ای و یا کاغذ که در دوربین وجود دارند یا اگران دلسیور یا دستگاه چاپ در زمان مواجهه شدن هالوژن های نقره درون امولسیون با نور، فعل و انفعالات شیمیایی را ایجاد نموده و سبب ثبت یک تصویر مخفی بر روی مواد عکاسی می گردد.

 

تهیه امولسیون های عکاسی در مرحله نوردهی

تهیه این ماده شیمیایی یکی از حساس ترین کارها در هنر عکاسی است. امولسیون های عکاسی را می توان با توجه به فرمول زیر بدست‌آورد:
AgNo3+KCI=AgCI+KNo3

برای تهیه امولسیون عکاسی در فرایند نوردهی، ۱۰ درصد نیترات نقره را به ژلاتین و کلرات پتاسیم اضافه می کنند که در نتیجه آن بلورهای کلرور نقره ایجاد می گردد. امولسیون به‌دست‌آمده تا میزان مشخصی تحت حرارت مستقیم قرار می گیرد. در اغلب موارد این حرارت مساوی است با ۹۲ درجه فارنهایت که ۳۳ درجه سانتیگراد می باشد.

این حرارت چندین ساعت به طول می انجامد و به دنبال آن بلورهای هالوژن نقره ای پس از حل شدن در محلول مورد نظر حجیم تر شده و به صورت یکنواخت در می آید. این هالوژن ها کاملاً نسبت به نور حساس هستند. وجود ژلاتین جهت ساخت امولسیون بسیار لازم و ضروری است و بدون آن نمی توان نسبت به تهیه امولسیون اقدام نمود.

تفاوت واکنش شیمیایی کلرور پتاسیم و برمور پتاسیم در مرحله نوردهی

اگر در مبحث قبل و برای تهیه امولسیون به جای استفاده از کلر پتاسیم از برمور پتاسیم استفاده شود، هالوژن به دست آمده، برمور نقره و یا یدور نقره خواهد بود که همانند کلرور نقره به نور حساس هستند. ترکیب این سه ماده شیمیایی، هالوژن های نقره را تشکیل می دهد که از مهمترین اجزای امولسیون های قالب در هنر عکاسی هستند.

 هالوژن های نقره قابلیت دریافت امواجی به طول ۵۰۰ میلی میکرون را دارند در صورتی که نیاز به جذب بیشتر نور باشد باید مواد حساس کننده نیز به محلول امولسیون افزوده گردد. برخی از مواد آلی مورد استفاده در علم شیمی وجود دارد که قادر هستند طول امواجی برابر با یک هزار و ۲۵۰ میلی میکرون را پوشش دهند. این گونه امولسیون ها در اغلب موارد برای عکسبرداری هوایی، ستاره شناسی و سایر تحقیقات علمی علوم فنی به کار می رود.

 

مرحله دوم: مواد شیمیایی در فرایند ظهور عکاسی

مرحله ظهور به عملیاتی اطلاق می شود که در اثر فعل و انفعالات شیمیایی صورت گرفته میان املاح نقره نور خورده درون امولسیون، تصویر مخفی به یک تصویر قابل رویت تبدیل می گردد فعل و انفعالات شیمیایی مورد نظر منجر به تبدیل هالوژن های نقره عادی به هالوژن های نقره آزاد می گردد و تجمع هالوژن های نقره آزاد، مهمترین عامل ظهور در عکاسی است. پس از این فعل و انفعالات، عامل ظهور نیز اکسید می شود.

در عامل ظهور مبحثی با عنوان محلول های ظهور عکاسی مطرح می گردد که شامل حلال، عامل ظهور، مواد نگهدارنده، مواد فعال کننده، مواد مانع شونده و اجزای ترکیبی دیگر است. در ادامه هر کدام از این موارد را تشریح می نماییم.

حلال در ظهور عکاسی

در مرحله ظهور عکاسی فعل و انفعالات شیمیایی خاصی انجام می‌ شود که برای شکل گیری فرمول آنها از آب به عنوان حلال استفاده می شود چرا که محلول به دست آمده باید بتواند در امولسیون نفوذ کرده و جذب آن شود؛ البته ممکن است با توجه به برخی از شرایط خاص از موادهای حل کننده دوم و سوم نیز استفاده شود که بسیار غلیظ بوده و کمک می کند تا مواد شیمیایی عکاسی به کار رفته در ظهور عکاسی همچنان به صورت محلول باقی بمانند. یکی از این مواد شیمیایی دی اتیلن گلیکول است که به عنوان نگهدارنده عمل می کند.

عامل ظهور در عکاسی

عامل ظهور یکی دیگر از مباحثی است که در فرایند ظهور و عکاسی بررسی می گردد و شامل ترکیبات شیمیایی پیچیده ای است که پس از حل شدن در محلول ظهور، قابلیت ظاهر کردن هالوژن های نقره نور خورده را به دست می‌آورند اما هیچگونه فعل و انفعالاتی در خصوص هالوژنهای نور نخورده انجام نمی‌ دهند.

بیشترین میزان عوامل ظهور عبارتند از: هیدروکینون، الون یا پارا آمینوفنل، کاتکول، دیانول، دولمی، کودورول، آمیدول، متول، گلیسین و بسیاری دیگر از مواد آلی که در علم شیمی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.

 

مواد شیمیایی نگهدارنده در ظهور عکاسی

مواد نگهدارنده یا همان مواد محافظ که به عنوان عامل نگهدارنده نیز در فرآیند ظهور مطرح می گردند معمولاً همان سولفیت سدیم می‌ باشد. مواد نگهدارنده در راستای جلوگیری از تیره شدن تصویر پس از ظهور استفاده نمی شود بلکه با هدف جلوگیری از تغییر زود هنگام رنگ و ظاهر شدن میزان بیشتری از امولسیون نور خورده در محلول مورد نظر استفاده می شود.

مواد شیمیایی فعال کننده در ظهور عکاسی

بسیاری از عوامل ظهور که در مباحث پیش معرفی کردیم در محلول های خنثی قابلیت ظهور املاح هالوژنه نقره نور خورده را ندارند، در این زمان باید از مواد فعال کننده که مواد قلیایی مخصوصی هستند استفاده شود تا عوامل ظهور فعال گردند. افزایش فعالیت با توجه به نوع ماده فعال کننده، قدرت و ضعف متفاوتی را تجربه می کند. مهمترین فعال کننده های علم شیمی در فرایند ظهور عکاسی عبارتند از:

براکس،

کدالک،

کربنات سدیم

خرید کربنات سدیم

و سولفیت سدیم ( که یکی از ضعیف ترین مواد فعال کننده با خاصیت قلیایی است.)

و سود سوزآور

فروش سود سوز آور

 

مواد شیمیایی مانع شونده در ظهور عکاسی

 این ماده برای جلوگیری از ظهور هالوژن های نقره نور نخورده استفاده می شود و با عملکرد خود مانع ظهور نقاطی می گردد که فاقد تصویر هستند. در مورد پتاسیم نیز می توان گفت که مهمترین ماده ضد خفگی و یا همان ماده مانع شونده در فرایند ظهور می باشد. واکنش شیمیایی آن به این صورت است که یون های برم با جذب در سطح بلورهای نقره باعث کاهش اثر محلول ظهور روی هالوژن های نقره نور نخورده شده و از ظهور بی مورد آنها در امولسیون جلوگیری می کند.

 

اجزای ترکیبی دیگر در مرحله ظهور عکاسی

علاوه بر فرایندهای مطرح شده در مباحث پیشین می توان به موارد ذیل نیز اشاره کرد:

    • استفاده از سولفات سدیم برای قرار گرفتن محلول ظهور در درجه حرارت های بسیار زیاد
    • استفاده از تیوسولفات سدیم برای از بین بردن و حل کردن جزئی از هالوژن های نقره
    • استفاده از ماده آلی کوپلر جفتگر در محلول های ظهور رنگی

 

مرحله سوم: فرایند ثبوت در عکاسی

پس از مرحله ظهور در عکاسی وارد فرآیند ثبوت می شویم که انجام آن دو نتیجه مفید را در بر می گیرد. اولین نتیجه مفید این است که طی فرآیند ثبوت در عکاسی، بلورهای هالید نقره‌ که در معرض اشعه قرار نگرفته اند از تصویر خارج شده و نتیجه دوم به دست آمدن یک تصویر با کیفیت از دل فعل و انفعالات شیمیایی است.

 

اهمیت زمان در فرایند ثبوت

اگر فرآیند ثبوت با سرعت بسیار زیادی انجام شود ممکن است همچنان برخی از بلورهای هالید نقره که در معرض اشعه قرار نگرفته اند ظهور خود به خودی آنها امکان پذیر گردد و در نتیجه آن، برخی نقاط زرد رنگ و یا قهوه‌ای بر روی تصویر مشاهده شود.

برای جلوگیری از این مشکل فرآیند ثبوت باید حداقل ۱۵ دقیقه به طول انجامد. اگر با هدف کسب یک نتیجه بهتر، مدت زمان فرآیند ثبوت دو برابر گردد باید برای جلوگیری از اشباع شدن محلول مورد نظر آن را حداقل یک بار عوض کرد.

البته در این صورت با یک مشکل جدی مواجه هستیم چرا که محلول مورد نظر حاوی نقره فلزی بسیار با ارزشی است که از دور ریختن آن جلوگیری به عمل می آید چرا که دور ریختن آن را با توجه به عوامل سمی موجود در ماده شیمیایی مورد نظر باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی می گردد.

 

مرحله چهارم: شست و شو در عکاسی

با هدف یکنواخت شدن پوشش آب بر روی عکس، تمامی تصاویر در آب غلتانده می شوند. پوشش یک نواخت آب بر روی عکس ها باعث پخش یک نواخت مواد سازنده عکس می شود و آثار مخرب بر روی سطح مورد نظر ایجاد نمی گردد.

خیساندن عکس ها در آب باعث یکنواخت شدن مدت زمان خشک شدن عکس ها نیز می گردد. خشک کردن عکس ها توسط یک خشک کن مخصوص صورت می گیرد که هوای گرم درون آن در جریان بوده و پر واضح است که این دما نباید در حدی باشد که تاثیرات مخربی بر روی عکس مورد نظر بگذارد.

 

فروش اینترنتی مواد شیمیایی عکاسی

تمامی مواد شیمیایی ذکر شده در این مقاله برای عکاسی مورد نیاز می باشند. اگر می‌ خواهید عکاسی شما در سطحی حرفه ‌ای باشد باید از بهترین ترکیبات شیمیایی در این حرفه استفاده کنید. شما می توانید جهت خرید مواد شیمیایی عکاسی از طریق وب سایت سیگما شیمی اقدام نمایید.

فروش مواد شیمیایی عکاسی در وب سایت سیگماشیمی به صورت کاملاً اینترنتی صورت گرفته و مواد خریداری شده در کمترین زمان ممکن به آدرس مورد نظر شما ارسال می گردند.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره در خصوص خرید مواد شیمیایی عکاسی با مشاوران ما در گروه سیگما شیمی تماس گرفته و پس از دریافت مشاوره لازم نسبت به خرید هر کدام از مواد مورد نظر اقدام نمایید.

 

برچسب‌ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن