فروش مواد شیمیایی

با ماسک تنفسی از کنار این 10 تا مواد شیمیایی بد بو رد شوید!

10 مورد از بد بو ترین مواد شیمیایی را استشمام نکنید:

با ما باشید تا مواد شیمیایی بد بو را بشناسیم:

در آزمایشگاه ها ممکن است شما با مواد شیمیایی مختلفی مواجه شوید که هر یک از این مواد، ویژگی های منحصر به فردی دارند.

یکی از مهم ترین خاصیت های مواد شیمیایی که می توان از روی آن، نوع ماده را تشخیص داد، بوی مواد است.

بعضی از مواد شیمیایی آنقدر خوش بو هستند که در ساخت عطر استفاده می شوند اما در عوض مواد شیمیایی بدبو هم داریم!

هر یک از مواد شیمیایی بوی منحصر به فردی دارند و همین بو است که می تواند به شما کمک کند تا نوع ماده را تشخیص داده و از آن استفاده کنید.

در اطراف ما همواره برخی از ترکیبات شیمیایی هستند که بوی های جالبی دارند، این ترکیبات نظیر:

بنزین،

هیدروژن سیانید،

زایلین

 مردم همواره عاشق بوی این ترکیبات بوده و افراد بسیار زیادی را جذب خود می کنند.

از سوی دیگر ما با برخی از مواد شیمیایی بد بو رو به رو هستیم که بوی بسیار بدی دارند و به سختی حتی می توان از کنار آن ها بدون ماسک رد شد.

 

شناسایی مواد شیمیایی بد بو در آزمایشگاه ها

شناسایی این مواد شیمیایی می تواند به شما کمک کند تا در صورت برخورد با هر یک از آن ها در محیط آزمایشگاه، بیش از احساس کردن بوی بد این مواد، به سرعت دهان و بینی خود را پوشانده و از محیط دور شوید. در این مطلب قصد داریم تا شما را با این مواد شیمیایی که بسیار بد بو و زننده هستند، آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

مواد شیمیایی بد بو مثل تیول ها

یکی از مواد شیمیایی بد بو، تیول ها هستند که یک ترکیب آلی سولفور با ساختار کلی R-SH می باشند. اگر بخواهیم یک مثال از این مواد شیمیایی زده تا شما را با بوی بد تیول ها آشنا کنیم، باید به بوی تخم مرغ گندیده اشاره کرد.

ترکیبات و مواد شیمیایی که دارای گروه S-H می باشند، علاوه بر بوی بد، سمی نیز هستند و حتی اثر بوی آن ها نیز بر روی لباس ها سرایت می کند.

یکی دیگر از نمونه های عینی در رابطه با بوی بد تیول ها، راسوها هستند. راسوها همواره به بوی بد خود شهرت دارند و از این بوی بد آزاد شده برای مقابله با دیگر حیوانات استفاده می کنند.

اگر در آزمایشگاه هستید و قصد دارید تا با تیول ها کار کنید، حتما از ماسک تنفسی استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید. تیول ها در واقع یک ترکیب آلی گوگردی می باشند. البته تیول ها بوهای مختلفی دارند ولی عموما بوی تیول ها شبیه به بوی تخم مرغ و سیر می باشد.

تیول ها خاصیت اسیدی دارند و به راحتی پروتون خود را از دست داده و مزدوج می شوند. شما می توانید تیولات ها را با واکنش دادن تیول ها با هیدروکسید فلزات قلیایی ایجاد کرده و این مواد را بدست آورید.

غذای مگس سرکه

مگس سرکه اسم یک گونه از مگس های راسته دوبالان است که به شکل وسیعی در پژوهش های زیستی از آن ها استفاده می شود. اگر شما حتی یک بار محیط کشت مگس سرکه را نگهداری کنید، متوجه می شوید که غذایی که مگس سرکه استفاده می کند یک غذای بد بو است.

بوی غذای مگس سرکه شبیه به بوی یک سیب زمینی گندیده یا یک موز فاسد است که به مدت یک سال در یک محیط مانده است. این بوی بد به قدری زننده است که انسان ها حتی به این ماده نزدیک نمی شوند ولی مگس ها از مصرف چنین ماده ای لذت می برند.

شیمیایی بد بو : فرمالدهید

فرمالدهید همواره عنوان محافظ و نگهداری مورد استفاده قرار می گیرد. فرمول شیمیایی فرمالدهید H2CO است. این ماده جز مواد شیمیایی بد بو و بسیار سمی است. بسیاری از افراد پس از بو کردن این ماده دچار حالت تهوع و سردرد می شوند، البته علت این حالت تهوع و سردرد بوی فرمالدهید نیست، بلکه سمی بودن این ماده است.

از فرمالدهید به عنوان یک تثبیت کننده استفاده می شود که در بین تثبیت کننده ها بی شک فرمالدهید بدترین بو را دارد. از فرمالدهید برای نگهداری نمونه های جانوری استفاده می شود.

فرمالدهید در واقع کوچک ترین آلدهید به شمار می آید و به راحتی از سوختن ناقص ترکیبات کربن دار می توانید این ماده را بدست آورید. در دود حاصل از آتش سوزی جنگل ها و دود خودروها نیز مقدار قابل توجهی از فرمالدهید وجود دارد.

اگر بخواهیم نگاهی به تولید این ماده انداخته و نحوه ساخت آن را بررسی کنیم باید گفت که فرمالدهید از اکسایش متانول به همراه نقره در دمای 5000 درجه تولید می شود. نقره مورد استفاده در این واکنش در نقش کاتالیزگر است.

فروش فرمالدهید

کاداورین

کاداورین یک لیزین بدون گروه کربوکسیل است. در واقع کاداورین یک دی آمین به اسم 1-5 پنتان دی آمین است که بوی بسیار بدی دارد. اگر بخواهیم در رابطه با بوی بد کاداورین صحبت کنیم باید گفت که این ماده شیمیایی بو بدی شبیه به گوشت گندیده دارد و شما پس از بو کردن این ماده حس می کنید که با یک لاشه متعفن از یک جانور مواجه هستید.

بی شک کاداورین یکی از بدبو ترین مواد شیمیایی در آزمایشگاه است که در واقع اسانس خالص گوشت گندیده می باشد. فرمول شیمیایی کاداورین به شکل C5H14N2  می باشد و جرم مولی آن نیز 102.178 گرم است.

ترکیبات سلنیوم و تلوریم

در جدول تناوبی پس از عبور از عنصر گوگرد با دو عنصر سلنیوم و تلوریم مواجه می شوید.

ویژگی این دو ماده و ارتباط آن با گوگرد این است که اگر در هر ترکیب شیمیایی به جای گوگرد از سلنیوم و تلوریم استفاده کنید، یک ماده شیمیایی بد بو را به وجود آورده اید که می تواند بدن و لباس شما را آلوده کند.

این بو به قدری بد است که اگر بدن و لباس شما با آن برخورد کند، بوی بد آن تا چند روز باقی خواهد ماند و حتی آب و صابون نیز نمی تواند این سنتز را از بین برده و بوی آن را کم کند.

سلنیوم یک عنصر شیمیایی غیر فلزی می باشد که البته بسیار کمیاب نیز است. وجود این ماده برای فعالیت سلول ها لازم است ولی مصرف بسیار زیاد آن به دلیل سمی بودن می تواند به بدن ضرر زند.

سلنیوم یک ماده آنتی اکسیدان بسیار قوی است که وجود آن از واکنش شیمیایی زیان آور در یاخته های بدن جلوگیری می کند. طبق بررسی های صورت گرفته:

 

وجود سلنیوم در کنار ویتامین E می تواند به سلامت عمومی بدن در برابر بیماری های کمک کند و از بروز بسیاری از بیماری ها پیش گیری کند.

 

تلوریم نیز یک شبه فلز است که آن هم به عنوان یک ماده کمیاب شناخته می شود. این ماده به دلیل هم گروهی با گوگرد و سلنیوم، شباهت بسیار زیادی از نظر خواص و مشخصات با این دو ماده دارد. جرم اتمی تلوریم 127.6 بوده و دارای ظرفیت های 4 و 6 می باشد.

تلوریم از لایه ای که در تصفیه الکترولیتی مس و سرب وجود دارد حاصل می شود و منبع تولید این ماده به این صورت است. از تلوریم در آلیاژ ها، تولید آهن و فولاد ضد زنگ، عامل رنگ کننده سرامیک و شیشه، باتری های ذخیره در سفینه ها و کاتالیزور استفاده می شود.

سیریش بد بو : بتا مرکاپتو اتانول

بتا مرکاپتو اتانول نیز یکی از مواد بد بو در محیط آزمایشگاهی است. اسم دیگر این ماده 2- مرکاپتو اتانول است که در محیط های آزمایشگاهی از آن برای کاهش فراریت محلول های شیمیایی استفاده می شود.

کاربرد دیگر بتا مرکاپتو اتانول در آزمایشگاه ها، استفاده به عنوان آنتی اکسیدان است.

این ماده یکی از زیر مجموعه های تیول است و به همین دلیل بوی بسیار بدی دارد. بوی بتا مرکاپتو اتانول به قدری بد است که می تواند تا ساعت ها و روزها مو و لباس شما را آلوده کند.

در دوزهای بالا بتا مرکاپتو اتانول به قدری سمی است که استشمام مقداری از این ماده می تواند باعث سوزش سیستم تنفسی و همین طور احساس حالت تهوع شود.

از نظر سمی بودن، این ماده برای محیط زیست و انسان خطر دارد و به همین دلیل باید در هنگام استفاده از این ماده به نکات ایمنی مربوط به آن توجه کرد.

حلال بد بو : پیریدین

یکی دیگر از ترکیبات آلی بد بو، پیریدین است که یک آلی هیدروسیکل می باشد. این ماده یک حلال معروف است و بوی بدی شبیه به بوی ماهی گندیده دارد.

این ماده به قدری بد بو است که حتی مقدار کوچکی از آن می تواند باعث شود تا مدت ها محیط آزمایشگاهی شما بوی بد ماهی گندیده به خود گیرد.

ویژگی این ماده آن است که همانند دیگر ترکیبات آلی، پیریدین به مراکز بویایی چسبیده و باعث می شود تا با بوی هر چیزی، احساس بو کردن پیریدین را داشته باشید.

برای آن که در محیط آزمایشگاهی دچار مشکل نشوید، حتما از ماسک تنفسی استفاده کرده و در حمل و نقل پیریدین دقت کنید.

پیریدن ظاهر یک مایع بی رنگ را دارد و در برخی از داروها مثل ایزونیازید، بیپریدین، پیریدوکسال، قطران ذغال سنگ و… از این نوع ماده استفاده می شود.

مواد شیمیایی بد بو تر از هیدروژن سولفید هم داریم؟!

یکی دیگر از بدبو ترین مواد شیمیایی دنیا که جایگاه خاصی نیز برای خود به دست آورده است، هیدروژن سولفید است.

هیدروژن سولفید یکی از بدبو ترین گازهای دنیا است که می تواند بوی مقادیر اندکی از آن را در محیط های آزمایشگاهی پیدا کنید.

بوی این گاز شبیه به بوی تخم مرغ فاسد شده است و بوی بد آن به قدری است که می تواند احساس خفگی را در بین افراد به وجود آورد.

این ماده بی رنگ که بسیار آتش گیر نیز است به صورت گاز در فاضلاب نیز وجود دارد. به صورت طبیعی هیدروژن سولفید در نفت خام، مخازن گاز طبیعی، کوه های آتش فشانی و چشمه های آب گرم در حجم های مختلف وجود دارد.

روش تولید هیدروژن سولفید :

برای تولید این نوع از مواد شیمیایی بد بو روش های مختلفی وجود دارد ولی در نتیجه فرآیندهای زیر می توان شاهد تولید گاز هیدروژن سولفید باشیم:

  • تجزیه شدن بقایای انسانی و حیوانی پس از فعالیت های باکتریایی
  • فعالیت های صنعتی مثل فرآوری مواد غذایی
  • کوره های زغال سنگ
  • صنایع کاغذ سازی
  • تاسیسات تصفیه فاضلاب
  • صنایع تولید گوگرد
  • صنایع دباغی

نکته بسیار مهم آن است که هیدروژن سولفید بد بو اتفاقا بسیار سمی هم بوده و تماس کوتاه مدت آن باعث سوزش و حساسیت در حلق، بینی، ریه و چشم ها می شود.

تماس این ماده در غلظت بالا با بدن، می تواند آثار مخرب بسیار جدی بر سلامت فرد گذاشته و حتی موجب به مرگ شود.

گل جسد : گل + جسد !!

یکی از بدبو ترین گیاه های دنیا، گل جسد است. این گیاه گلدار یک گیاه بدون ساقه می باشد که طول آن تا سه متر نیز می رسد.

ویژگی اصلی گل جسد این است که اگر شما آن را بو کنید، احساس می کنید که در حال بو کردن گوشت فاسد شده هستید. به همین دلیل است که به این گیاه، گل جسد می گویند.

مواد شیمیایی سمی بد بو باتراکوتوکسین

یکی از سمی ترین مواد شیمیایی دنیا که بوی بدی نیز دارد و به عنوان قوی ترین سم نیز شناخته می شود، باتراکوتوکسین است. این سم را با استخراج از بدن قورباغه ها تولید می کنند. ا

لبته بوی بد این ماده در برابر قدرت سم آن قابل مقایسه نیست و ماده ای که از بدن قورباغه ها استخراج می شود، بی شک یکی از سمی ترین موادی می باشد که تا به حال انسان به آن دست پیدا کرده است.

نکته حائز اهمیت آن است که خود قورباغه ها توانایی تولید این سم را در بدن خود ندارند بلکه این ماده بسیار سمی پس از آن که یک قورباغه پشه مالاریایی را می خورد، با هضم کردن پشه در بدن او ایجاد می شود. باتراکوتوکسین بسیار سمی بوده و لازم است تا در هنگام کار با این ماده به صورت جدی موارد ایمنی مربوط به آن را دانسته و قوانین و مقررات را رعایت کنید.

حتما بدانید که

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با بدبو ترین مواد شیمیایی آزمایشگاهی آشنا کنیم. باید به این موضوع توجه داشت که با وجود بوی بد چنین مواد شیمیایی، این مواد خاصیت های بسیار زیادی دارند.

موضوع حائز اهمیت آن است که در هنگام استفاده از این مواد شیمیایی بد بو حتما به نکات ایمنی توجه داشته باشید و از ماسک های تنفسی استفاده کنید تا بوی بد و سمی این مواد شما را آزار ندهد.

موضوع بسیار مهمی که در هنگام کار با این مواد شیمیایی لازم است تا به آن توجه داشته باشید، به همراه داشتن یک ماسک تنفسی است.

برچسب‌ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن