مواد شیمیایی ضدعفونی کننده و گندزدا

گاهی الکل‌ها جان شما را می‌گیرند!

مسمومیت با الکل ها را جدی بگیرید:

امروزه به دلیل پیشرفت علم پزشکی و شناخت ابعاد درمانی و ضد‌عفونی کنندگی الکل در میان دانشمندان، شاهد به کارگیری بیشتر این ماده توسط مردم جهان هستیم اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که گاهی الکل‌ها می‌توانند موجب مسمویت شده و جان انسان‌ها را بگیرند که مسمومیت با بخار الکل یکی از این مسمویت‌ها به شمار می‌آید.

در این مقاله کوتاه ما به بررسی ابعاد این نوع مسمویت پرداخته و سعی بر این خواهیم داشت تا تا مفاهیم مربوط به این موضوع را برای شما مخاطبان گرامی شرح دهیم.

مسمومیت با بخار الکل چیست؟

مسمومیت یک وضعیت و فرایندی است که در آن یک انسان به وسیله یک ماده سمی یا زهر جانوری آسیب دیده و به اصطلاح دچار مسمومیت می‌شود مانند مسمومیت با بخار الکل متانول که سمی بوده و شخصی را که این بخار را استنشاق کرده دچار مسمویت کرده و می‌تواند موجب کوری و حتی مرگ شخص مذکور شود.

در‌واقع شخصی که خود را هرچند به مدت کوتاه در معرض مواد سمی قرار می‌دهد دچار مسمومیت حاد می‌شود.

منظور ما از الکل چیست؟

در‌حقیقت الکل یک ماده طبیعی بوده و زمانی که به قند‌های موجود در مواد غذایی اکسیژن نرسد این ماده تشکیل می‌شود لیکن امروزه انواع الکل‌ها به صورت کارخانه‌ای هم تولید می‌شوند.

الکل مایعی است که توسط عمل تبخیر به دست می‌آید. در‌واقع الکل و مصرف آن به عنوان یک نوشیدنی می‌تواند یک داروی افسرده کننده به شمار آید و به مرور زمان شخص را دچار افسردگی می‌کند.

مصرف الکل به عنوان نوشیدنی موجب کند شدن سیستم مرکزی عصبی شخص شده و به تبع آن کند شدن پیام‌های میان مغز و بدن را در پی خواهد داشت.

اما الکل علاوه بر اینکه می‌تواند به عنوان یک نوشیدنی استفاده شود دارای خاصیت درمانی و ضد‌عفونی کننده نیز بوده و امروزه به دلیل شیوع بیماری‌های ویروسی در سطح جهان مردم بیشتر از این ماده برای تمیز کردن یا ضد‌عفونی کردن محیط خود استفاده می‌کنند.

اما باید به خاطر داشته باشیم که بعضی از این الکل‌ ها سمی بوده و حتی استنشاق آن نیز می‌تواند موجب مسمومیت با بخار الکل شده و برای انسان بسیار خطرناک باشد.

بله امروزه همانطوری که آمار نشان می‌دهد افراد بسیاری به وسیله مسمومیت با بخار الکل در بیمارستان‌ها بستری شده و برخی نیز بینایی و حتی جان خود را نیز از دست داده و دیگر در میان ما نیستند.

در ادامه به بررسی بیشتر این الکل‌های سمی و مضر برای بدن انسان می‌پردازیم.

انواع الکل‌ها و انواع مسمومیت با بخار الکل:

الکل متانول:

متانول نوعی الکل دست ساخته بشری است یا به عبارتی دیگر نوعی الکل صنعتی است که در گذشته با تقطیر مخرب چوب تولید می‌شد لیکن امروزه از ترکیب مستقیم هیدروژن و منو اکسید کربن بدست می‌آید و این نوع الکل الکلی سمی به شمار می‌رود به صورتی که نوشیدن و حتی استنشاق آن نیز می‌تواند به قیمت از دست دادن جان انسان تمام شود.

مسمومیت با بخار الکل معمولا در هنگام استفاده از این نوع الکل یعنی الکل متانول پیش می‌آید.

ایزوپروپیل الکل:

ایزوپروپیل الکل در‌واقع نوعی الکل صنعتی است که خاصیت درمانی و ضد‌عفونی کنندگی بسیاری دارد.

از موارد استفاده از آن می‌شود به ضد‌عفونی کردن زخم‌ها در هنگام جراحی یا بعد از جراحی یعنی در هنگام پانسمان زخم‌ها اشاره کرد اما چیزی که حائز اهمیت است و اغلب ما به آن بی توجه هستیم این است که مصرف این نوع الکل نیز دارای خطراتی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

استنشاق ایزوپروپیل می‌تواند موجب مسمومیت با بخار الکل شده و به قیمت جان انسان تمام شود.

برخی از خطرات  الکل ایزوپروپیل:

1-بسیار قابل اشتعال است:

این نوع الکل بسیار اشتعال‌زا بوده و می‌شود به سادگی آن را مشتعل کرده و پس از اشتعال آن این امر ممکن است باعث به وجود آمدن بخار الکل شده و موجب مسمومیت با بخار الکل شود که حتی این بخار‌ها می‌تواند جرقه‌های انفجاری را نیز در پی داشته باشد.

این قدرت اشتعال به حدی است که حتی با وسایل مخصوص خاموش کردن آتش نیز این کار یعنی خاموش کردن آتش امری کاملا دشوار به نظر می‌آید.

بنابراین باید این نوع الکل را از گرما و محل‌های قابل اشتعال دور نگه داشت تا موجب بروز ضرر مالی یا جانی نشود.

2-در صورت مصرف این الکل چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

این نوع الکل‌ها می‌تواند به 3 صورت وارد بدن شود:

  • نوشیدن
  • استنشاق
  • جذب از طریق پوست

بله این نوع الکل بسیار کشنده بوده و موجب مسمومیت حاد در انسان شده و از هر طریقی که وارد بدن شود این خاصیت کشندگی را حفظ می‌کند.

مصرف این نوع الکل  اثری فوری بر سیستم مرکزی عصبی شخص می‌گذارد و مصرف آن می‌تواند موجب کاهش شدید ضربان قلب و یا تنفس شود و ممکن است باعث از کار افتادگی این نواحی نیز شود.

این نوع الکل آنچنان قوی است که می‌تواند باعث ایست قلبی نیز شود و یا قند خون شخص را به حدی کاهش دهد که منجر به تشنج شخص شود بنابراین مسمومیت با بخار الکل ایزوپروپیل نیز بسیار خطرناک است.

3-عوارض جانبی مسمومیت با این نوع الکل:

برخی از عوارض مسمومیت با الکل ایزوپروپیل را در زیر ذکر می‌کنیم:

  • سرگیجه
  • فشار خون پایین
  • دل درد
  • حالت تهوع
  • ضربان سریع قلب
  • دمای پایین بدن
  • لکنت زبان
  • تنفس آهسته
  • استفراغ
  • سوزش یا درد گلو
  • تشنج
  • کما

اگر بعد از قرار گرفتن در معرض این نوع الکل هریک از علائم فوق را در خود مشاهده کردید اولین قدم این است که خود را از محیط خارج کرده و در هوای آزاد قرار دهید و در صورت ادامه این علائم به پزشک مراجعه کنید.

مسمومیت با بخار الکل متاسفانه از نوع مسمومیت‌های حاد به شمار رفته و تا به حال جان بسیاری از انسان‌ها را گرفته است.

در این مقاله کوتاه چنین استنباط می‌شود که الکل‌ها علاوه بر مزایایی که دارند دارای معایبی نیز بوده و گاهی موجب مسمومیت با بخار الکل شده و می‌تواند برای انسان‌ها کاملا خطرناک باشد.

پس بهتر است تا در هنگام استفاده از این الکل‌ها موارد ایمنی را رعایت کرده و از استنشاق بخار این الکل‌ها خود‌داری کرده و در صورت لزوم صورت خود را با ماسک بپوشانیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب‌ها

نوشته‌های مشابه

4 نظرها

 1. من اصلا فکر نمی کردم مسمومیت با بخار الکل هم داشته باشیم!! خدا بهمون رحم کنه تو این اوضاع!

  1. ممنون که مطلب ما رو کامل مطالعه کردید.
   به امید بازگشت دوباره ی سلامتی

 2. این روزها افراد سودجو هم خیلی زیاد شدند. ممنون که همیشه با مطالبتون در جهت آگاهی مشتری اقدام می کنین.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن