فرمولاسیون

پرده برداری از فرمول نفت بی بو در سیگما شیمی

درباره نفت بی بو

فرمول نفت بی بو |‌نفت یکی از فراورده های مهم و سودآور در کل جهان محسوب می شود. از نفت فراورده های متعددی تولید می شود که هر یک بر اساس کارایی مشخصات مخصوص به خود را دارد. نفت بی بو یکی از فراورده های نفتی است که بر اساس نفت سفید تولید می شود.

در واقع پایه و اساس تولید نفت بی بو، نفت سفید است که با انجام یک سری فراوری ها روی آن، این ترکیب به دست می آید. روش های متفاوتی برای تولید این ترکیب از نفت سفید وجود دارد.

لازم به ذکر است که نفت سفید تنها ترکیبی نیست که از آن برای تولید نفت بی بو استفاده می شود. برخی دیگر از فراورده های سبک نفتی نیز ممکن است به عنوان پایه تولید نفت بی بو مورد استفاده قرار بگیرند.

در این جا می خواهیم در خصوص ماهیت نفت بی بو و کارایی های آن صحبت کنیم و با بررسی روش های تولید این ترکیب از فرمول نفت بی بو پرده برداری کنیم.

در ابتدا بهتر است به صورت مختصر در خصوص ترکیبات پایه ای مورد استفاده برای تولید نفت بی بو بیش تر بدانیم.

نفت سفید چیست؟

نفت سفید را می توان یکی از فراورده های سبک نفت خام در نظر گرفت. به این ترکیب اصطلاحا کروزن نیز گفته می شود.

نفت سفید را می توان از طریق حرارت دادن به نفت خام تولید کرد و هر چقدر که میزان هیدروکربور های این ترکیب افزایش پیدا کند، به همان میزان وزن و چگالی آن نیز بیش تر می شود.

در اصطلاح به نفت سفید نفت خانگی نیز گفته می شود، چرا که در گذشته این ماده به عنوان ماده سوختی در خانه ها مورد استفاده قرار می گرفت.

امروزه این ترکیب به عنوان ماده سوختی جت ها و راکت ها کاربرد دارد. علاوه بر این، در مواردی هنوز هم به عنوان یک ماده گرمایشی از آن استفاده می شود.

از نفت سفید تا رسیدن به فرمول نفت بی بو

نفت سفید که یک ترکیب بی بو و بی رنگ است، به عنوان پایه فرمول نفت بی بو در نظر گرفته می شود. نفت سفیدی که از نفت خام به دست می آید، ناخالصی های متعددی دارد که به مراتب با حذف آن ها میزان خلوص ماده حاصله افزایش یافته و کیفیت آن بیش تر می شود.

این ترکیبات و ناخالصی ها شامل وجود مواد اسیدی، مرکاپتان ها، ترکیبات آروماتیکی، رنگ و بوی فراورده نفتی می شوند. به کلیه این عملیات ها در واقع تصفیه فراورده های نفتی گفته می شود که در این راستا از روش ها و ترکیبات متعددی استفاده می شود.

در واقع با تصفیه این ترکیب از طریق روش های مشخصی، می توان به فرمول نفت بی بو دست یافت. روش های عمده ای که برای رسیدن به فرمول نفت بی بو مورد استفاده قرار می گیرند، شامل روش های برج تقطیر و روش اسید واش می شود.

البته روش های تصفیه نفت سفید که در نهایت ترکیبی با خلوص و کیفیت بیش تر حاصل می آید، شامل دیگر روش ها نیز می شود که در ادامه با بررسی جزئیات این روش ها سعی می کنیم تا از فرمول نفت بی بو پرده برداری کنیم.

فرمول نفت بی بو و برج تقطیر

برای رسیدن به فرمول نفت بی بو از روش برج تقطیر، نیاز به ایجاد یک وکیوم و فشار اتمسفری بالا وجود دارد تا در این شرایط نفت سفید مورد نظر، به صورت جزء به جزء تقطیر شود.

حال این ماده ای که به این روش به دست می آید، هر چقدر وزن سبک تری داشته باشد، به این معنی است که ناخالصی های بیش تری از آن جدا شده و در نتیجه فرمول نفت بی بو خالص تر بوده و کیفیت و خلوص ترکیب حاصل شده بیش تر خواهد بود.

استفاده از سولفوریک اسید برای بی بو کردن نفت

این روش را به نام روش اسید واش نیز می شناسند. در واقع با کمک سولفوریک اسید می توان به فرمول نفت بی بو دست یافت.

برای این منظور به اسید سولفوریک بسیار غلیظ نیاز است. با افزودن این اسید با غلظت بالا، محیط مورد نظر را به شدت اسیدی می کنیم.

در این محیط اسیدی، اسید سولفوریک می تواند با ترکیبات متعددی ترکیب شده و به آن ها متصل شود. ترکیبات آروماتیک، سولفور ها و ترکیبات رنگی از جمله این مواد هستند که سولفوریک اسید با حذف آن ها از ترکیب، به نوعی کار تصفیه نفت را انجام می دهد.

در مرحله بعدی برای دست یابی به فرمول نفت بی بو با کیفیت و با خلوص بالا، محیط به کمک سود یا آهک خنثی می شود.

در نهایت برای تکمیل و اتمام فرایند شست و شو، از آب استفاده می شود. با حذف این ترکیبات، می توان از اسید سولفوریک برای رسیدن به فرمول نفت بی بو استفاده کرد.

استفاده از هیپوکلریت برای دستیابی به فرمول نفت بی بو

هیپوکلریت ترکیب دیگری است که می توان از آن به منظور کاهش ناخالصی های نفت سفید و تصفیه آن برای دستیابی به فرمول نفت بی بو استفاده کرد.

نقش عمده هیپوکلریت در دست یابی به نفت بی بو، تاثیر آن در از بین بردن بوی نفت است. با افزودن هیپوکلریت به نفت می توان به مراتب از میزان مرکاپتان های ان کاست.

تولید نفت بی بو از طریق تصفیه با سود

سود از دیگر ترکیباتی است که می توان از آن به منظور شست و شوی فراورده های نفتی و از بین بردن برخی از ناخالصی های ان استفاده کرد. به این ترتیب سود یکی دیگر از مواد مورد استفاده برای دستیابی به فرمول نفت بی بو محسوب می شود.

با کمک سود می توان طیف گسترده ای از ترکیبات اسیدی موجود در نفت را حذف کرد. از جمله این ترکیبات می توان به مرکاپتان ها، اسید های نفتی و اسید های چرب اشاره کرد.

به این ترتیب بخش عمده ای از ناخالصی های نفتی که از نوع ترکیبات اسیدی هستند با استفاده از سود شست و شو داده شده و حذف می شوند تا به این ترتیب به فرمول نفت بی بو برسیم.

نفت بی بو را می توان در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار داد؟

این ترکیب نفتی بی بو و بی رنگ، کاربرد های زیادی دارد. یکی از عمده ترین زمینه های مورد استفاده این ترکیب، کاربرد آن در صنایع تولید سموم و آفت کش ها است. انواع آفت کش های گیاهی و همچنین حشره کش ها از جمله عمده ترکیباتی هستند که می توان در آن ها ردپای فرمول نفت بی بو را دنبال کرد.

علاوه بر این ها، ترکیب نفت بی بو اساس صنایع تولید رنگ و جوهر های چاپ را نیز تشکیل می دهد. صنعت رنگ و رزین جایی است که از فرمول نفت بی بو در آن استفاده می شود.

علاوه بر این ها، نفت بی بو در واقع حلال مورد استفاده برای تولید چسب های مختلف از جمله چسب های سیلیکونی نیز هست.

در کنار همه این کاربرد ها، فرمول نفت بی بو در زمینه های دیگری از جمله تولید انواع ترکیبات آتش زا، ترکیبات و مواد شوینده مورد استفاده در صنعت، تولید لاک و پولیش، تولید انواع ترکیبات شوینده موتور و شوینده های انژکتوری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

فرمول نفت بی بو چیست؟

در نهایت با توجه به نکاتی که در بالا به آن اشاره شد، فرمول نفت بی بو را باید در روش تصفیه و حذف ناخالصی های نفتی دنبال کرد.

هر چقدر ترکیبات اضافه بیش تر حذف شود، ترکیب سبک تر باشد و خلوص بالاتری داشته باشد، نفت بی بو کیفیت و کارایی مطلوب تری نیز دارد.

اما در کل، فرمول نفت بی بو مربوط به ترکیبی است که از لحاظ شکل و حالت فیزیکی، ماده ای بی رنگ، مایع و بدون بویی است و دانسیته ای بین 0/81 – 0/83 Kg / dm دارد.

همچنین نقطه اشتعال این ترکیب چیزی بین 40 تا 50 درجه سانتی گراد است.

برچسب‌ها

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن