سیلیکاژل

شیشه های دو جداره منزل خود را بشناسید!

سیلیکاژل شیشه دو جداره

از چه نوع سیلیکاژل در شیشه دو جداره استفاده می‌شود

شیشه های دو جداره ( double glazed window )  امروزه در اکثر خانه ها دیده می شود، اما شاید برای شما هم جالب باشد با کارکرد و نحوه ساخت آن آشنا شوید.

سیلیکاژل نوع فرمی و متخلخل دی اکسید سیلیکون است که در یک چارچوب سه بعدی نامنظم از اتم های سیلیکون و اکسیژن را شامل می شود.

سیلیکاژل ها با اندازه متوسط 2/4 نانومتری خود، یک ماده با میل ترکیبی بسیار قوی هستند که میل ترکیبی اصلی آن ها برای مولکول های آب به حساب می ‌آید.

به دلیل وجود این میل ترکیبی بسیار قوی است که از سیلیکاژل ها به عنوان یک ماده خشک کن در صنایع و بخش های مختلف استفاده می شوند.

سیلیکاژل ها موادی سخت و شفاف هستند و آن ها با وجود فرم سختی که دارند اما به شکل قابل توجهی نرم ‌تر از سیلیس یا کوارتز هستند.

ویژگی اصلی سیلیکاژل ها این است که آن ها علاقه بسیار زیادی به جذب رطوبت و آب دارند و در صورت اشباع شدن با آب، به شکل قابل توجهی سخت می شوند.

از سیلیکاژل ها در صنایع مختلفی مثل تولید شیشه های دو جداره نیز استفاده می‌ شود.

در این مطلب قصد داریم تا نقش سیلیکاژل ها در تولید شیشه های دو جداره و چند جداره را بررسی کرده و بیان کنیم که سیلیکاژل ها در این صنعت چه کاربردی دارند، پس با ما همراه باشید.

رطوبت گیر سیگما شیمی

سیلیکاژل دو جداره چیست

سیلیکاژل ها برای اولین بار در طول تاریخ، در واقع در دوران جنگ جهانی اول برای جذب بخارها و گازهای موجود در ماسک های گاز اشک آور مورد استفاده قرار می گرفتند، ولی پس از آن در دوران جنگ جهانی دوم کاربرهای دیگری نیز برای سیلیکاژل ها کشف شد.

در این زمان از سیلیکاژل برای خشک نگهداشتن پنی سیلین، محافظت از تجهیزات نظامی در برابر رطوبت، کاتالیزوری به منظور تولید بنزین با اکتان بالا و… استفاده می شد.

امروزه در ساخت شیشه های دو جداره نیز از سیلیکاژل استفاده می ‌شود. سیلیکاژل شیشه دوجداره در واقع شامل 4 نوع مختلف است که در ادامه به بررسی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت و این 4 نوع مختلف سیلیکاژل ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

سیلیکاژل شیشه دو جداره نوع  A

سیلیکاژل شیشه دوجداره نوع A در واقع گلوله هایی به رنگ روشن با قطر تقریبی منافذ 2.5 نانومتری هستند. ویژگی و کاربرد اصلی سیلیکاژل های نوع A آن است که این مواد خاصیت خشک کننده و جذب کننده رطوبت به شمار می روند. از این نوع سیلیکاژل نیز می ‌توان به عنوان حامل کاتالیزور، جاذب جدا کننده و جذب کننده فشار متغیر استفاده کرد.

سیلیکاژل شیشه دو جداره نوع B

سیلیکاژل شیشه دوجداره نوع B شبیه به گلوله های سفید شفاف است که قطر منافذ آن بین 4.5 تا 7 نانومتر است و عملکرد این نوع سیلیکاژل این گونه است که جاذب مایع، حامل های خشک و کاتالیزوری در بسترهای به خصوص به شمار می رود.

سیلیکاژل شیشه دو جداره نوع C

سیلیکاژل شیشه دوجداره نوع C دارای ساختار شفاف و میکرو شکل است و مواد اولیه برای تهیه بستر سیلیس به شمار می رود. این نوع سیلیکاژل علاوه بر آن که خاصیت خنک کنندگی و غربالگری دارد، به عنوان حامل خشک جاذب و کاتالیست نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

سیلیکاژل شیشه دو جداره ژل آلومینا سیلیس

این نوع سیلیکاژل ها به رنگ زرد روشن بوده و دارای خاصیت شیمیایی پایداری هستند. از ویژگی های آن می توان به مقاومت در برابر شعله اشاره کرد. آلومینا سیلیس به جز زمانی که در اسیدهای قلیایی یا هیدروفلوریک قرار دارند، به صورت کلی نامحلول بوده، قطبیت سطحی داشته و پایداری حرارتی و عملکرد آن بهتر از سیلیکاژل ریز و درشت است.

سیلیکاژل شیشه دو جداره پایدار کننده

سیلیکاژل شیشه دوجداره پایدار کننده به صورت پودر جامد میکرو متخلخل غیر کریستالی است و ماده غیر سمی به حساب می آید. از ویژگی های آن می توان به مقاومت در برابر شعله اشاره کرد. شفافیت رنگ و داشتن قابلیتی برای از بین بردن ناخالصی های غیر میکروارگانیسم، از مهم ترین مشخصات این نوع سیلیکاژل به شمار می رود.

هر یک از این نوع سیلیکاژل ها در بخش های مختلفی از تولید پنجره دو جداره مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به ویژگی ها و خواص شیمیایی که دارند، باعث می شوند تا شیشه های دو جداره ویژگی های منحصر به فردی پیدا کنند.

انواع کاربردهای سیلیکاژل

همان طور که گفته شد از سیلیکاژل در بخش ‌های مختلفی از صنایع استفاده می ‌کنند. خاصیت و کاربرد اصلی این محصول برای خشک کردن و از بین بردن رطوبت می باشد. در واقع از سیلیکاژل به عنوان یک ابزار حفاظت کنترل رطوبت نسبی استفاده می شود. در علم شیمی از سیلیکاژل ها در کروماتوگرافی بهره می برند و در واقع از آن به عنوان یک فاز ثابت استفاده می کنند.

در سیستم تصفیه خانگی به منظور جذب مواد مختلف از سیلیکاژل استفاده می شود و این ماده کاربرد بسیار زیادی دارد. در واقع سیلیکاژل ها نقشی به عنوان صافی روغن و رطوبت گیر را در سیستم های مختلف ایفا می کنند و از آن ها برای انجام این فرآیندهای استفاده می شود.

از دیگر کاربردهای سیلیکاژل، می توان به جذب رطوبت و جلوگیری از بو گرفتن کیف های ورزشی، از بین بردن مه در پنجره های ماشین، حفظ عکس های قدیمی از رطوبت، حفظ لوازم آرایشی و خشک کردن تلفن های موبایل در آب افتاده اشاره کرد.

داشتن خاصیت جذب کردن رطوبت سبب شده تا سیلیکاژل نقش بسیار مهمی در صنایع گوناگون ایفا کرده و حتی از آن در خانه‌ ها نیز استفاده شود.

نحوه استفاده از سیلیکاژل در شیشه دو جداره

سیلیکاژل در واقع یکی از مهم ترین مواد خشک کنی است که در صنعت ساخت شیشه و پنجره های دو جداره، سه جداره و چند جداره از آن استفاده می شود. ویژگی دیگر این ماده آن است که به دوام چسب پلی سولفاید نیز کمک می ‌کند.

یکی دیگر از کاربردهای این ماده در سیستم های هوای فشرده صنعتی است که از آن به منظور خشک کردن هوا استفاده می ‌شود. در واقع می ‌توان سیلیکاژل مورد استفاده در ساخت شیشه های دو جداره را نوعی نم گیر شیشه نامید.

نقش دیگر سیلیکاژل شیشه دو جداره این است که گاهی اوقات رطوبت باعث رشد قالب و فساد در انواع مواد می ‌شود و به همین منظور از سیلیکاژل در تولید شیشه های دو جداره استفاده می ‌کنند تا جلو این فساد را گرفته و باعث شوند که مواد مورد استفاده در شرایط رطوبت نیز همچنان کار خود را با قدرت انجام دهند.

کیفیت سیلیکاژل شیشه دو جداره می ‌تواند عامل تعیین کننده ‌ای در عملکرد خوب این شیشه ها باشد. در واقع سیلیکاژل ها نقش اصلی را در جذب رطوبت از پنجره های دو جداره ایفا می کنند و به هر میزانی که سیلیکاژل شیشه دو جداره کیفیت بالایی داشته باشد، به همان اندازه شاهد جذب رطوبت به بهترین شکل ممکن هستیم.

خرید سیلیکاژل از معتبر ترین فروشگاه مواد شیمیایی

اگر علاقمند هستید تا سیلیکاژل شیشه دوجداره را خریداری کرده و از آن استفاده کنید، می توانید از طریق سایت سیگما شیمی اقدام به خرید سیلیکاژل شیشه دوجداره  کنید.

سایت سیگما شیمی انواع سیلیکاژل از جمله سیلیکاژل شیشه دوجداره را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد و شما می توانید هر نوع سیلیکاژل که به آن نیاز دارید را در حجم های گوناگونی از سایت سیگما شیمی سفارش داده و در کمترین زمان این محصول را دریافت کنید.

فروش سیلیکاژل

فروشگاه اینترنتی سیگما شیمی همواره سعی کرده تا بهترین محصولات را در اختیار مشتریان خود قرار دهد پس اگر به دنبال بهترین سیلیکاژل شیشه دو جداره هستید، می توانید همینک با شماره های موجود بر روی وب سایت سیگما شیمی تماس گرفته و از کارشناسان این مجموعه مشاوره های لازم را دریافت و به صورت تلفنی و یا اینترنتی سفارش خرید سیلیکاژل شیشه دوجداره مورد نیاز خود را ثبت نمایید.

برچسب‌ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن