دسته‌بندی نشده

شامپوهای کچل کننده!

آیا شما هم از شامپوهای کچل کننده استفاده می کنید؟

در این روزهای کرونایی از فواید و مضررات استفاده از الکل ها برایتان نوشتیم چون یکی از پر استفاده ترین مواد شیمیایی این روزهاست و باید آگاهی نسبت به آن افزایش یابد. این بار از الکل در شامپو های شما می گوییم. با ما همراه باشید.

بدون شک موی تمیز و سالم یکی از ارکان اصلی داشتن ظاهری زیبا است. مراقبت از موی سر علاوه بر حفظ سلامت و نظافت، باعث طراوت و شادابی فرد نیز می شود. اولین قدم در ایجاد این شادابی انتخاب شامپو است.

اگرچه امروزه انواع نرم کننده های مو، تقویت کننده ها، ماسک های تقویت کننده مو ها و موارد فراوانی از این قبیل برای بهبود سلامت موی سر در دسترس است، اما افراد زیادی به هر دلیل برای نظافت موی سرشان فقط از شامپو استفاده می کنند.

به این ترتیب برای این دسته از افراد، شناخت انواع مختلف شامپو ها و آشنایی با ویژگی ها و کارایی آن ها به منظور انتخاب مناسب ترین شامپو اهمیت زیادی دارد.

انتخاب و استفاده از یک شامپوی غیر استاندارد و یا ناسازگار با موی سر شما می تواند به ساقه مو آسیب برساند و آن را خشک، نازک و بد حالت کند.

در انتخاب شامپوی مناسب باید به مواردی از جمله تناسب شامپو با جنس موی سر، مواد تشکیل دهنده شامپو و تاثیر این مواد روی سلامت و کیفیت مو توجه کرد.

یکی دیگر از موارد مهم، بررسی الکل هایی است که در ترکیب یک شامپو استفاده شده است. برخی از این الکل ها برای موها مشکل ساز نمی شوند.

با این حال برخی از آن ها را می توان برای مو مضر دانست. در ادامه به بررسی این مهم می پردازیم.

الکل برای مو

توجه به عدم وجود الکل مضر برای مو در هنگام خرید شامپو

از مهم ترین نکاتی که باید در هنگام انتخاب و خرید شامپوی مناسب به آن توجه کرد، عدم وجود الکل مضر برای مو در مواد سازنده شامپوی مورد نظر است.

دیدن نام الکل به عنوان بخشی از مواد تشکیل دهنده شامپو همواره باعث تردید افراد در خرید محصول مورد نظر می شود.

لازم به ذکر است که تمام الکل های موجود در مواد سازنده  شامپو را نمی توان به عنوان الکل مضر برای موی سر در نظر گرفت.

برخی از ترکیبات الکلی موجود در شامپو با چسبیدن به موی سر پس از شست و شو باعث حفظ رطوبت و لطافت مو ها می شوند.

این دسته از الکل ها که به الکل های مرطوب معروف اند، همان ترکیباتی هستند که در ساخت نرم کننده ها نیز از آن ها استفاده می شود.

وجود برخی مواد در لیست مواد سازنده شامپو ها نشانه ی غیر استاندارد بودن آن هاست!

به عنوان سایر مواد مضر سازنده شامپو می توان به:

آمونیوم لوریل سولفات،

سدیم لوریل سولفات،

پارابن،

سدیم کلرید،

پلی اتیلن گلیکول،

فرمالدهید،

دایمیتیکون،

تریکلوزان،

رتینل پالمیتات،

پروپیل بتائین

و مواردی از این دست اشاره کرد.

سولفات  و سیلیکون های موجود در برخی شامپو ها و نرم کننده ها به صورت یک لایه شفاف روی مو  قرار می گیرند. این مواد به مرور زمان باعث بد حالت شدن و سنگینی مو می شوند.

استفاده مداوم از شامپو حاوی این مواد مانع جذب مواد مغذی به مو می شوند. این مساله باعث نازک شدن و ضعیف شدن تار مو می شود و در ادامه منجر به افزایش ریزش موی سر خواهد شد.

در این میان اما در ترکیب شامپو های مختلف می توان انواع الکل ها را نیز مشاهده کرد. این الکل ها به گروه های مختلفی دسته بندی می شوند که هر کدام ویژگی، خاصیت و ماهیت متفاوتی داشته و تاثیر متفاوتی را روی مو می گذارد.

اما عدم وجود الکل مضر برای مو نکته ای است که باید به آن توجه داشت.

الکل مضر برای مو

وجود کدام الکل ها در شامپو نگران کننده نیست؟

همان طور که در بالا به آن اشاره شد برخلاف انواعی از الکل ها که به عنوان الکل مضر برای مو در نظر گرفته می شوند، برخی از انواع این ترکیبات وجود دارند که می توان آن ها را در دسته الکل های مرطوب دسته بندی کرد.

حضور این الکل ها در شامپو نه تنها برای موی سر انسان مضر نیست بلکه موجب شادابی و رطوبت موها نیز می شود. برای مثال برخی از انواع این الکل ها شامل مواردی است که در زیر به آن ها اشاره شده است:

  • ستیل الکل
  • ایزوستیل الکل
  • لانولین الکل
  • الکل های c30-50
  • الکل استریل
  • الکل میریستیل
  • الکل لوریل
  • الکل ایزو استریل
  • الکل بهنیل
  • الکل ستریل

 

اگر این نام ها را بر روی برچسب محصول مشاهده کردید، نگران الکل موجود در آن نباشید و با خیال راحت از شامپوی خود استفاده کنید. این الکل ها را نمی توان به عنوان الکل مضر برای مو در نظر گرفت.

الکل های مفید در شامپو ها برای چه منظوری استفاده می شوند؟

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، الکل های مفید برای مو که در ترکیبات شامپوهای مختلف مشاهده می شود، از جمله الکل های مرطوب هستند.

این الکل ها برای رطوبت رسانی و نرم کردن مو ها، جلوگیری از اثر خشک کننده شامپو روی مو و … استفاده می شوند.

برای نمونه وجود ستیل الکل در ترکیب شامپو ها، به شامپو خاصیت آب رسانی به مو ها را خواهد داد.

وجود الکل استریل به همراه ستیل الکل همچنین موجب حفظ چربی مورد نیاز تار های مو شده و به این ترتیب شانه شدن مو ها راحت تر انجام می شود.

در نتیجه می توان گفت برخلاف انواع الکل مضر برای مو، وجود این الکل های مرطوب در شامپو ها می تواند برای مو مفید هم باشد.

 

به چه الکل هایی الکل مضر برای مو می گوییم؟

آنچه می تواند در استاندارد بودن محصول تردید ایجاد کند دیدن نام الکل های خشک کننده یا همان الکل مضر برای مو بر روی برچسب محصول است.

این دسته از الکل ها نقطه مقابل الکل های خوب یا همان الکل های مرطوب هستند.

یکی از نشانه های وجود الکل های مضر در شامپو:

خشکی و بد حالت شدن مو ها پس از شست و شو،

ضعیف شدن و نازک شدن تار موها

و گره خوردن آن ها و سخت شانه شدن شان است.

این الکل ها در کل موجب آسیب رساندن به مو می شوند.

انواع الکل های مضر برای مو ها

الکل های مضر انواع متفاوتی دارند. الزاما از همه آن ها با هم در ترکیب یک شامپو استفاده نمی شود. به نوعی حتی می توان گفت که وجود یکی از این الکل ها در ترکیب شامپو نیز می تواند برای سلامت و شادابی موی سر ضرر داشته باشد. در ادامه بررسی انواع الکل مضر برای مو، به برخی از این الکل ها اشاره می کنیم:

 

این الکل ها به موی سر آسیب می رسانند. علی رغم  وجود نتایج تحقیقات مختلف در رابطه با این الکل ها و اثبات آسیب رسانی آن ها هنوز هم در بسیاری از کارخانه های محصولات آرایشی و بهداشتی از آن ها استفاده می شود.

آنچه که باید در خرید شامپو به آن توجه داشته باشید، مشاهده بر چسب محصول و مواد سازنده آن است.

به این ترتیب اگر هر یک از این الکل ها را روی برچسب یک شامپو یا هر شوینده ای مشاهده کردید، باید در خرید آن تردید کنید. وجود الکل مضر برای مو می تواند موجب خشک شدن شدید مو ها شود. این امر خصوصا برای افرادی که موهایی فر و شکننده دارد، می تواند نتایجی منفی را به دنبال داشته باشد.

اگر مطلب ما رو دوست داشتید پیشنهاد می کنیم مطلب زیر رو مطالعه کنید:

مسمومیت با بخار الکل

برچسب‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن