اسید ها و بازها

همه ی آنچه که باید در رابطه با اسیدها بدانید اینجاست!

اسیدها چه نوع موادی هستند؟

اسیدها (” acidus”  یا ” Acid”) که به تیز آب نیز شهرت دارد و زمان لاتین به معنای ترش مزه به حساب می آید، یک ماده شیمیایی منحصر به فرد است.

محلول آبی اسیدها، مزه ای ترش دارند و می توانند به راحتی رنگ کاغذ تورنسل را از آبی به قرمز تبدیل کنند.

برخی از اسیدها با توجه به خواصی و ویژگی هایی که دارند می توانند با برخی از فلزها یا بازها وارد واکنش شوند، به عنوان مثال با کلسیم وارد واکنش شوند و در نهایت این واکنش منجر به تولید نمک شود.

در کل باید اذعان کنیم که محلول ها یا مواد شیمیایی را که ویژگی ها و خواص اسید مانند داشته باشند، “اسیدی” نامیده می شوند.

اسیدها دارای خاصیت خورندگی هستند و می توانند بازها را خنثی کنند.

اسیدها

اسید از دیدگاه نظریه های مختلف

همان طور که اشاره شد در زمان های گذشته به دلیل خاصیت ترش مزگی اسیدها، این نام برایشان انتخاب شد.

حال نگاهی خواهیم داشت به نظریه های گوناگون دانشمندان طول تاریخ که در رابطه با اسیدها از خود نظریاتی ثبت کرده اند.

 

نظریه لی بیگ در مورد اسیدها :

این دانشمند معتقد بود که اسیدها در آرایش و چیدمان شیمیایی خود دارای هیدروژن هستند و این هیدروژن ها زمانی که اسید با فلز واکنش می دهد وارد عمل شده و توسط یون های فلزی جایگزین خواهند شد.

 

نظریه لاوازیه و سر همفری دیوی در مورد اسیدها :

این نظریه ها که تقریبا مربوط به سال 1800 میلادی می شوند یک بیان مشترک داشتند و آن هم این بود که این دو دانشمند تصور می کردند که همه اسیدهای موجود روی این کره خاکی دارای اتم اکسیژن هستند.

سر همفری دیوی معتقد بود که تمامی اسیدها دارای اتم هیدروژن هستند.

 

نظریه آرنیوس در مورد اسیدها :

نظریه آرنیوس در رابطه با اسیدها در علم شیمی یکی از نظریه های معروف به حساب می آید. آرنیوس معتقد بود که اسیدها زمانی که در آب حل می شوند، شروع به آزادسازی یون هیدروژن (H+) می کنند.

یون های آزاد شده به سرعت آبپوشی می شوند و از حالت آزاد به یون هیدرونیوم تغییر ماهیت می دهند. البته نظریه آرنیوس نظریه کاملی نبود و دارای نواقصی بود اما در آن زمان از تاریخ، نظریه جدید و بسیار مهمی در مورد اسیدها بود.

یکی از ایراداتی که می توان از نظریه آرنیوس گرفت این است که نظریه این دانشمند فقط به مواردی محدود می شود که در آب قابل حل شدن باشند.

 

نظریه لوری – برونستد در مورد اسیدها :

طبق این نظریه اسیدها در زمان انجام واکنش شیمایی، یون H+ آزاد خواهند کرد و در عملکردی برعکس، این بازها هستند که یون H+ را با آغوشی باز می پذیرند.

نکته ای که در نظریه لوری – برونستد به چشم می خورد و حائز اهمیت است وجود اسید ها و عملکردشان در محیط غیر آبی است.

 

نظریه لوییس در مورد اسیدها :

لوییس معتقد بود که در فرآیند شیمیایی میان اسیدها، این اسیدها هستند که تمایل به پذیرش پیوند داتیو دارند و در مقابل آن ها، این بازها هستند که در انجام فرآیند های شیمیایی پیوند داتیو می دهند.

یکی از نکات جالب نظریه لوییس این است که این نظریه را می توان با نظریه اوربیتال مولکولی نشان داد. شاید خالی از لطف نباشد اگر بگوییم نظریه لوییس در مورد اسیدها و بازها یکی از کامل ترین نظریه های مطرح شده است. 

 

اسیدها

انواع اسیدها از نظر قدرت اسیدی بودن

این تفکیک بر اساس پروتون هایی که به حلال آبی داده می شود سنجش شده است. قدرت یک اسید را با ثابت تفکیک اسیدی می توان بررسی نمود.

تعریف اسید قوی، به چه اسیدی، اسید قوی گفته می شود؟

اسیدها زمانی که در حلال شروع به حل شدن می کنند، شروع به از دست دادن H+   یا پروتون می کنند. هر اسیدی که بتواند پروتون های خود را به طور کامل به حلال بدهد و کاملا تفکیک شود، یک اسید قوی محسوب می شود.

جالب است بدانید که اسیدها ی قوی ka بزرگی دارند و به طور کامل می توانند در آب یونش پیدا کنند و در نهایت یون هیدرونیوم تولید کنند.

آشنایی با اسیدهای قوی موجود در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی

شما می توانید با توجه به نیاز خود، در مقیاس های گوناگون، اسیدهای قوی خود را از سیگما شیمی تهیه کنید.

از رایج ترین و متداول ترین اسیدها ی قوی موجود در بازار مواد شیمیایی، می توان به اسیدها ی زیر اشاره کر:

اسید نیتریک،

هیدروکلریک اسید،

پرکلریک اسید

و سولفورک اسید

تعریف اسید ضعیف، به چه اسیدی، اسید ضعیف گفته می شود؟

اگر اسیدی در حلال، حل شود و همه پروتون های خود را به صورت کامل در اختیار حلال قرار ندهد به طور کامل تفکیک نمی شود و به صورت جزئی توانسته است واکنش دهد؛ بنابراین این اسید، یک اسید ضعیف است.

تقریبا اکثر اسیدهای آلی همگی در دسته بندی اسیدهای ضعیف قرار می گیرند. برعکس اسیدها ی قوی که از Ka یا ثابت تفکیک پذیری بالایی برخوردارند، اسیدهای قوی Ka کوچکتری دارند.

آشنایی با اسیدهای ضعیف موجود در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی

شما می توانید با توجه به نیاز خود، در مقیاس های گوناگون، اسیدها ی ضعیف خود را از سیگما شیمی تهیه کنید.

از رایج ترین و متداول ترین اسیدهای ضعیف موجود در بازار مواد شیمیایی، می توان به اسیدها ی زیر اشاره کرد:

اسید فسفریک،

اسید نیتریک،

اسید فرمیک،

اسید بنزوئیک

و اسید سولفوریک

 

شناخت اسیدهای خوراکی و اسیدهای صنعتی

آیا اسیدهای صنعتی را می شناسید؟

با خواص و ویژگی های اسیدهای صنعتی موجود در بازار آشنا هستید؟

همان طور که از نام آن ها پیداست، اسیدها یی هستند که در صنعت کارایی زیادی دارند. یکی از صنایعی که در آن اسیدهای صنعتی به وفور استفاده می شوند، صنایع غذایی است.

شما بدون آن که از ترکیبات سازنده برخی از مواد خوراکی با خبر باشید آن ها را نوش جان می کنید.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به رایج ترین و متداول ترین اسیدهای صنعتی موجود در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی، با سیگما شیمی همراه باشید.

 

اسید سولفوریک، یک اسید صنعتی قوی برای تهیه کودهای شیمیایی

این اسید صنعتی در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی، با نام “جوهر گوگرد” نیز شناخته می شود. اسید سولفوریک جزو اسیدهای بسیار قوی است و می توانید آن را با هر درصدی که مد نظر دارید در آب حل نمایید.

اسید سولفوریک دارای مولکول های قطبی بوده که با هم می توانند تشکیل پیوند هیدروژنی دهند.

موارد دیگر کاربرد اسید سولفوریک به جز تهیه کودهای شیمیایی فسفاته؛ در صنایع معدنی شامل استخراج اورانیوم، شستشو و آماده سازی فلزی برای رنگ و پوشش، بازیافت گازهای محتوی آمونیاک و تصفیه سایر مواد معدنی نظیر سنگهای طلا و مس است.

سیگما شیمی یکی از مراکز تهیه و عرضه اسید سولفوریک با کیفیت و در عین حال قیمتی مقرون به صرفه است.

فروش اسید سولفوریک

اسید سیتریک، یک اسید صنعتی خوشمزه!

اسید سیتریک جزو اسیدهای خوراکی بازار محسوب می شود و به علت دارا بودن خاصیت نگهداری خوبی که دارد، اکثر کارخانجات صنایع غذایی از این اسید خوراکی به عنوان ماده نگهدارنده استفاده می کنند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید علت این امر چیست؟ اسید سیتریک چون pH اسیدی دارد می تواند به راحتی میزان اسیدیته محصولات غذایی را بالا برده و با این کار از رشد و فعالیت باکتری ها در این محیط جلوگیری کند.

بسیاری از کارخانجات تولید کننده مواد غذایی مقدار استانداردی از اسید سیتریک را به ترکیباتی نظیر مربا، آب نبات ها، غذاهای کنسرو شده و محصولات گوشتی اضافه می کنند تا زمان زیاد تری قابل استفاده و خوردن باشند.

در صورت نیاز به خرید اسید سیتریک در مقیاس های آزمایشگاهی و صنعتی، می توانید با کارشناسان فروش سیگما شیمی در تماس باشید.

اسید نیتریک ، ماده اصلی تولید اورانیوم!

اسید نیتریک یا ” Nitric acid” بسیار قوی و خورنده بوده و می تواند در دمای پایین، درون آب به صورت کامل حل شد.

شایان ذکر است که اسید نیتریک یکی از مواد شیمیایی متداول و پرکاربرد در تمامی آزمایشگاه ‌ها و از اصلی ‌ترین مواد صنعتی در کارخانجات است.

از آن جایی که اسید نیتریک نسبت به سایر اسیدها از قیمت بالاتری برخوردار است در صنایع سعی می شود از اسیدهای دیگری مانند سولفوریک اسید استفاده شود و جایگزین اسید نیتریک شود، از اسید نیتریک بیشتر جهت تولید اورانیوم استفاده می شود.

علاوه بر این منظور بسیاری از صنایع تهیه و تولید کود، از اسید نیتریک استفاده وافری دارند. آن ها از این اسید قوی جهت تهیه و تولید کودهای شیمیایی برای تولید آمونیوم نیترات کمک می گیرند.

رد پای این اسید قوی در صنایع مرتبط با هوا و فضا نیز دیده شده است و اسید نیتریک با توجه به قابلیتی که دارد می تواند در نقش اکسید کننده سوخت مایع شاتل‌ های فضایی ظاهر شود.

سیگما شیمی می تواند با رقابتی ترین قیمت،، اسید نیتریک مورد نیاز شما را تهیه و عرضه نماید.

خرید اسید

اسید استیک، حضوری فعال در صنعت و صنایع غذایی!

این اسید صنعتی قوی، به حالت مایع و بی رنگ است که بویی شبیه به سرکه داشته و از قدرت خورندگی بسیار بالایی برخوردار است.

اسید استیک، یکی از مهم ترین ترکیبات کربوکسیلیک اسیدها به شمار می آید.

یکی از کاربردهای شایع اسید استیک حضور در صنعت چاپ است. از دیگر کاربردهای شایع و فراوان اسید استیک، تهیه و تولید تعدادی از ترکیب های شیمیایی است و در نقش معرف شیمیایی ظاهر می شود. از اسید استیک جهت تولید وینیل استات مونومر، اسرت و آنیدرید استیک استفاده می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، از این اسید قوی جهت خالص سازی ترکیبات آلی، تولید جوهر لیمو و صنایع مرتبط با ساخت عطر نیز استفاده می شود.

رد پای استفاده از اسید استیک در صنایع غذایی نیز دیده شده است. این اسید قوی در سرکه استفاده زیادی دارد و از آن در نقش یک مکمل در ترشی و سبزیجات خام و سایر مواد استفاده می شود.

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این اسید قوی و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران و کارشناسان خبره ما در سیگما شیمی در ارتباط باشید.

 

برچسب‌ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن